Naciśnij ESC aby zamknąć

Złośliwe oprogramowanie atakuje smartfony

Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą Windows Mobile mogą czuć się zagrożeni. Eksperci z firm McAfee oraz Sophos wykryli złośliwe oprogramowanie, które pozwala na kradzież poufnych informacji przechowywanych w zainfekowanym urządzeniu. Aktualnie, narażeni na atak są głównie chińscy użytkownicy smartfonów.

Infekcja odbywa się podczas pobierania zestawu gier lub aplikacji do obsługi Google Maps ze specjalnie spreparowanej strony. Szkodliwy kod umieszczony w instalatorze modyfikuje rejestr Windows Mobile w wyniku czego system nie zgłasza próby instalacji niepodpisanego oprogramowania. Koń trojański zdolny jest do replikacji i przemieszcza się pomiędzy urządzeniami za pomocą kart pamięci. Program wyspecjalizowany jest w wykradaniu loginów, haseł i wszelkich informacji finansowych zapisanych na zarażonym sprzęcie.

Odkrywcy luki zwracają szczególną uwagę na zależność wzrostu popularności szkodliwego oprogramowania przeznaczonego na platformy mobilne, od wzrostu ilości operacji finansowych wykonywanych za pomocą tego typu urządzeń. Dave Marcus z McAfee twierdzi, że obecnie szkodliwe oprogramowanie zagrażające smartfonom jest mało popularne z uwagi na relatywnie małe zyski jakie przynosi swoim twórcom. Marcus przewiduje także, że w najbliższym czasie (12-18 miesięcy) liczba ataków powinna znacznie wzrosnąć.

Postęp technologiczny w sektorze urządzeń mobilnych niesie za sobą naturalne zagrożenia. Większe możliwości pozwalają zastosować nowe, zróżnicowane ataki. Wraz z rozwojem takich technologii jak Windows Mobile, Symbian czy Android posiadacze urządzeń przenośnych będą musieli przykładać coraz większą wagę do kwestii bezpieczeństwa.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.