Naciśnij ESC aby zamknąć

CeBIT pełen niebezpieczeństw

Największe targi komputerowe na świecie mogą przynieść bogate zdobycze złodziejom danych – nigdzie indziej nie występuje takie zagęszczenie laptopów i niezabezpieczonych sieci WLAN jak na targach CeBIT.

Laptopy stanowią lukratywny cel dla cyber-złodziei, gdyż zawierają listy klientów, rachunki, dane dostępowe do sieci firmowych, a także prywatne informacje użytkowników. Jednakże, przenośne biura najczęściej nie są wyposażone w narzędzia chroniące przed atakami. Głównym powodem są przestarzałe sygnatury programów – laptopy są przystosowane do pracy w gwarantujących bezpieczeństwo sieciach korporacyjnych, poza którymi praktycznie nie mają żadnej ochrony.

Wielu użytkowników laptopów nie korzysta również z bezpiecznych WLANów ze względu na koszty. Niewątpliwie złodzieje danych wykorzystają ten fakt w trakcie targów CeBIT.

“Przestępcy wykorzystają różne sztuczki w trakcie CeBITu, aby przeniknąć do niezabezpieczonych komputerów i z pomocą specjalnego oprogramowania uzyskać dostęp do danych korporacyjnych i biznesowych. Na targach złodzieje najczęściej oferują fałszywe hotspoty. Ofiary, które szybko zechcą skorzystać z domniemanej okazji, nawet nie spostrzegą, że wszystkie dane przesyłowe zostały przechwycone lub, że do ich komputera przeniknęło szkodliwe oprogramowanie. W związku z tym zagrożeniem sugerujemy odwiedzającym CeBIT nie korzystanie z niezabezpieczonych WLANów. Należy także koniecznie pamiętać o zastosowaniu skutecznego i aktualnego oprogramowania zabezpieczającego ze zintegrowaną zaporą ogniową, zwłaszcza w przypadku podróży biznesowych.” – przypomina Ralf Benzmüller, Dyrektor G DATA Security Labs.

Wskazówki dla odwiedzających CeBIT

– Nie korzystaj z niezabezpieczonych WLANów. Jeśli używasz swojego laptopa w sieciach hotelowych lub hotspotach WLAN, upewnij się, że masz pakiet bezpieczeństwa internetowego ze skuteczną zaporą ogniową.

– Szyfruj dane osobiste i służbowe na laptopie. Takie informacje będą zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem nawet, kiedy twój komputer zostanie skradziony.

– Stosuj regularny backup danych, aby zmniejszyć potencjalną szkodę, jaką wywołałaby utrata informacji w przypadku zgubienia lub kradzieży laptopa.

Źródło: G DATA

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.