Naciśnij ESC aby zamknąć

Krytyczna luka komunikatorze ICQ

Specjaliści z firm Secunia i FrSIRT informują, że odpowiednio spreparowane wiadomości, mogą doprowadzić do awarii komunikatora ICQ 6 u innych użytkowników. Przyczyną problemu jest błąd w filtrowaniu łańcucha formatującego podczas przetwarzania wiadomości HTML zawierających specyfikator w rodzaju %020000000p.

Błąd ten może zostać wykorzystany do wstrzyknięcia i wykonania kodu. Nie poinformowano, czy cyberprzestępcy już korzystają ze wspomnianej dziury.

Narażony na występowanie błędu jest klient ICQ w wersji 6 Build 6043. Bardzo prawdopodobne, że zawierają ją też i inne edycje programu.

Na razie nie istnieje łata chroniąca przed atakiem. Można się przed nim częściowo bronić nieakceptując żadnych informacji od nieznanych osób i natychmiast wyrzucając je do kosza. Z listy znajomych należy skasować też przypadkowe osoby.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.