Naciśnij ESC aby zamknąć

Zemścił się zmieniając stronę

Policjanci ze specjalnego zespołu do spraw przestępczości internetowej i sekcji do walki z przestępczością gospodarczą w ciągu dwóch dni ustalili i zatrzymali studenta V roku informatyki, który usunął ze strony internetowej jednej z firm część danych i wprowadził treści, które miały szkodzić interesom firmy. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

We wtorek 18 września policjanci zostali powiadomieni przez właścicielkę jednej z rzeszowskich firm reklamowych, że ktoś bez jej wiedzy i zgody dokonał zmian i wprowadził nowe dane informatyczne na serwerze i stronie internetowej firmy. Wykradł z serwera dane dotyczące zamówienia złożonego przez jednego z klientów, a następnie usunął to zamówienie, tak by firma nie miała do niego dostępu i nie mogła go zrealizować. Kara za niewykonanie w terminie zamówienia, to około 30 tys. zł, które obciążą jej firmę. Ponadto na stronie internetowej firmy, umieścił informacje, które szkodzą jej interesom.

Ustalenie właściciela komputera i miejsca, w którym się znajdował zajęło policjantom zaledwie dwa dni. W czwartek zatrzymali studenta piątego roku informatyki. W jego mieszkaniu znaleźli komputer, który posłużył mu do wprowadzenia zmian na serwerze i stronie internetowej. Na dysku komputera policjanci znaleźli wykradzione pliki z danymi firmy. Z wyjaśnień złożonych przez zatrzymanego wynika, że zmian tych dokonał po tym, jak właścicielka firmy zerwała z nim umowę o pracę, odmawiając wypłacenia mu wynagrodzenia.

Dopisanie na stronie firmy wiersza „sugeruję, uważać na zawieranie umów z tą firmą” miało być zemstą. Natomiast umieszczenie swojego adresu e-mail na zakładce strony w miejscu kontaktów z pracownikami odebraniem klientów firmie.

Kara do 3 lat pozbawienia wolności czeka nie tylko jego, ale każdego, kto nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych lub w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych w myśl artykułu 268a Kodeksu Karnego.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.