Naciśnij ESC aby zamknąć

Zagrożone systemy przemysłowe

Specjaliści ostrzegają przed rzadkim błędem, który znaleziono w oprogramowaniu kontrolującym systemy przemysłowe. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą np. zaatakować elektrownie.

Luka występuje w oprogramowaniu InTouch SuiteLink firmy Invensys. W jej windowsowej wersji znajduje się komponent SuiteLink Service, który umożliwia łączenie własnych protokołów ze standardowym TCP/IP.

Błąd powoduje, że cyberprzestępcy mogą wykorzystać odpowiednio spreparowane pakiety do zamknięcia portu TCP/IP łączącego się z SuiteLink Service. Nie wiadomo, czy luka pozwala na wstrzyknięcie szkodliwego kodu, jednak wiadomo, że umożliwia zamknięcie systemu SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Problem jest bardzo poważny, gdyż system ten jest wykorzystywany przez około 30% zakładów przemysłowych na całym świecie.

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznał lukę za poważną i zaleca jak najszybsze zainstalowanie łaty.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.