Naciśnij ESC aby zamknąć

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował listę najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów kwietnia 2008 r.

1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki
Kwietniowym zwycięzcą tej w tej kategorii jest Trojan-Spy.Win32.Banker.lax, który jednocześnie atakuje aż 104 różne banki.

2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online
Zwyciężył kolejny reprezentant rodziny Banker – Trojan-Spy.Win32.Banker.krv. Trojan ten uderza w użytkowników trzech systemów płatności.

3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze
Zwyciężył Trojan-Spy.Win32.Bancos.blc, który atakuje
jednocześnie użytkowników trzech różnych rodzajów kart płatniczych.

4. Najbardziej ukradkowy program
W kwietniu zwyciężył siedmiokrotnie spakowany Backdoor.Win32.Hupigon.bqsi.

5. Najmniejszy szkodliwy program
Mikroskopijny Trojan.BAT.MouseDisable.b “waży” zaledwie 22 bajty i potrafi blokować mysz zainfekowanego komputera.

6. Największy szkodliwy program
Kwietniowym zwycięzcą jest Trojan-Dropper.Win32.Agent.nrh o rozmiarze 46 MB.

7. Najbardziej szkodliwy program
Zwyciężył reprezentant rodziny Backdoor.Win32.Rbot.gen, który niszczy rozwiązania antywirusowe we wszelkich możliwych lokalizacjach – w pamięci RAM, w rejestrze systemowym oraz na dysku twardym.

8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym
Na tę kategorię wyłączność ma Email-Worm.Win32.Netsky.q, który w kwietniu stanowił 40,58% całego zainfekowanego ruchu pocztowego.

9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina Trojanów
Backdoor.Win32.Hupigon pozostaje najbardziej “płodną” rodziną trojanów. Analitycy z Kaspersky Lab wykryli w kwietniu aż 3 151 modyfikacji tego szkodnika.

10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków
W tej kategorii zwyciężył Worm.Win32.AutoRun, który w kwietniu mógł się pochwalić aż 230 nowymi modyfikacjami.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.