Naciśnij ESC aby zamknąć

Wyrafinowane oszustwo

„Zablokowała pani telefony w całym województwie lubelskim” – usłyszała sprzedawczyni jednego ze sklepów spożywczych. Nie było czasu do stracenia. Wystraszona kobieta precyzyjnie wykonała polecenia telefonicznego rozmówcy. W ciągu paru chwil straciła ponad 2,5 tys. zł.

Wczoraj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej powiadomiony został o oszustwie, do którego doszło w jednym ze sklepów spożywczych. Jak ustalili policjanci przed południem do sklepu zadzwonił mężczyzna podający się za jednego z przedstawicieli telefonii komórkowych. Poinformował sprzedawczynię, że sprzedany przez nią kod doładowujący spowodował zablokowanie całej sieci telefonicznej w województwie lubelskim.

Rozmówca znalazł jednak rozwiązanie. Wyjaśnił kobiecie, że wystarczy podać mu numery kodów doładowujących telefony wybranych sieci. Ich wyeliminowanie spowoduje usunięcie awarii. Kobieta bez wahania przekazała rozmówcy żądane informacje. Dla pewności, za jego radą zniszczyła jeszcze wydruki operacji. Zastanowienie przyszło po jakimś czasie. Było jednak za późno. Właściciel sklepu stracił ponad 2,5 tys. zł.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.