Naciśnij ESC aby zamknąć

Włamali się do sieci

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o to, że bezprawnie uzyskali dostęp do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej skonfigurowanej w mieszkaniu osoby pokrzywdzonej. Mężczyźni włamali się do sieci, a jeden z nich dodatkowo rozpowszechniał w ten sposób pliki chronione prawem autorskim. Policjanci apelują do użytkowników Internetu, aby zabezpieczali swoją sieć.

Kilka tygodni wcześniej policjanci dowiedzieli się o bezprawnym uzyskaniu dostępu do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej, skonfigurowanej w mieszkaniu osoby pokrzywdzonej. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością komputerową i internetową, ustalili że sprawców włamania do sieci było dwóch. Policjanci ustalili ich dane personalne i adresy zamieszkania. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością komputerową i internetową, ustalili że sprawców „włamania” było dwóch. Ustalili także ich dane personalne i adresy zamieszkania.

Wczoraj funkcjonariusze z Olsztyna i Mrągowa zapukali do drzwi obu hakerów. Zabezpieczyli komputery 24-letniego Piotra U. oraz 35-letniego Marek R.

Według wstępnych informacji policjantów wynika, że młodszy z zatrzymanych dodatkowo wyrządził szkodę właścicielowi sieci, rozpowszechniając duże ilości plików chronionych prawem autorskim. Były to nagrania muzyczne i filmy o rozmiarach nawet do 30 GB. Działanie takie jest szkodliwe, ponieważ w pierwszej kolejności obciąża prawowitego użytkownika sieci i to on może ponieść konsekwencje prawne, również finansowe, z tytułu piractwa komputerowego.

Komputery podejrzanych zostaną przekazane biegłemu z zakresu informatyki, który sprawdzi dokładnie, jakich działań dopuszczali się sprawcy, kiedy korzystali z Internetu na konto swojej ofiary. Ciekawe jest to, że obaj mężczyźni mieli w swoich mieszkaniach przewodowy dostęp do sieci, świadczony przez jedną z telewizji kablowych. Jeden ze sprawców najprawdopodobniej w ogóle nie korzystał ze swojej sieci lub robił to sporadycznie. W większości przypadków wykorzystywał nie swój dostęp do Internetu, bo jak wyjaśnił, jego łącze było dużo wolniejsze.

Za uzyskanie dostępu do nie swojej sieci, czyli za włamanie, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo za wyrządzenie szkody w systemie informatycznym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Jak wynika z praktyki policjantów zajmujących się na co dzień podobnymi sprawami, w takich sytuacjach sprawcy bardzo często dopuszczają się w sieci wielu przestępstw, ściągają, rozpowszechniają pliki niedozwolone (np. pornograficzne), dokonują oszustw itp. Zalogowanie się do sieci internetowej poprzez adres IP innego abonenta, pozwala na ukrycie prawdziwej tożsamości przestępcy, do którego bardzo trudno dotrzeć.

Policjanci kolejny raz apelują do użytkowników Internetu, szczególnie do tych, którzy korzystają z domowych urządzeń bezprzewodowo dzielących sygnał na wszystkie komputery znajdujące się w gospodarstwie domowym, aby zabezpieczali swoją sieć. W innym przypadku może to narazić ich na odpowiedzialność prawną z tytułu działań hakera.

Źródło: KWP w Olsztynie

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.