Naciśnij ESC aby zamknąć

Wirusy i Spyware kosztują użytkowników 7,8 miliarda dolarów

Przeprowadzony sondaż wykazał, że tyle właśnie użytkownicy zapłacili w ciągu 2 lat za naprawę albo wymianę komputerów które padły ofiarą wirusów i oprogramowania typu spyware.

Suma ta spadła w porównaniu z przeprowadzonym sondażem rok temu. Ciągle jednak pokazuje ile użytkownicy komputerów wydają aby uporać się z napływem złośliwych wirusów.

Z przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych przez magazyn „Consumer Magazine” ogólnonarodowego sondażu wynika, że największym problemem bezpieczeństwa systemów jest niechciana poczta, tzw. spam. Ale wirusy są tym najdroższym, w 2004 i 2005 roku użytkownicy wydali 5.2 billiona dolarów na naprawę lub wymianę zainfekowanych maszyn. Ilość infekcji spyware, oprogramowania które szpieguje działania użytkownika, nieznacznie spadła w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednakże infekcje te sprawiły że prawie million gospodarstw domowych w USA wymieniło swoje komputery.

Straty z tytułu phishing scam – fałszywych emaili i stron internetowych, które zbierają poufne infromacje takie jak hasła do kont bankowych – wzrosły pięciokrotnie w porównaniu z wcześniejszym sondażem. Użytkownicy wyznali w sondzie, że tego typu ataki kosztowały 630 milionów dolarów w 2004 i 2005 roku, to średnio 850 dolarów za incydent.

„Phishing scam staje się coraz groźniejszy, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani.” – powiedział Jeff Fox, redaktor Consumer Magazine.

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że podawane przez firmy w sondażach straty finansowe mogą być zawyżone.

Inne organizacje monitorujące internet pod względem oszustw również zwracają uwagę na wzrost cyberprzestępczości. Skargi powiązane z siecią skierowane do Federal Trade Commission w 2005 roku stanowiły prawie połowę wszystkich skarg otrzymanych przez tę instytucję. Ludzie oceniali straty na 335 milionów dolarów.

David Cole, dyrektor security responce Symantec Corp., powiedział, że ataki niegdyś będące dokuczliwe dla użytkowników stały się bardziej groźne.

Kolejny sondaż Consumer Reports wykazał, że na 2000 gospodarstw domowych 20% ankietowanych nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, a 35% nie używa oprogramowania blokującego spyware.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.