Naciśnij ESC aby zamknąć

Wielki Firewall Chin złamany

Eksperci z Uniwersytetu Cambridge poinformowali o fakcie obejścia Wielkiego Firewalla Chin, a także znalezeniu podatności zapory, dającej możliwość przeprowadzenia ataku denial-of-service przeciwko adresom IP w kraju. Firewall pracuje na routerach Cisco, weryfikując ruch pod kątem poszczególnych słów kluczowych, które rząd chiński chce cenzurować, włączając ideologię polityczną i różnego rodzaju ugrupowania.

Grupa badaczy z Cambridge przetestowała firewall przesyłając porcję pakietów zawierających słowo “Falun”, odwołujące się do ogrupowania religijnego “Falun Gong” – zakazanego w Chinach. Odkryli, iż istnieje możliwość obejścia IDS nałożonego na Chiny, ignorując pakiety resetowania połączęń (kontrolującego protokołu transmisji) wstrzykiwane przez chińskie routery.

“Maszyny w Chinach przepuszczają dwukierunkowy ruch, podczas wykrycia zakazanego słowa kluczowego następuje masowe wysłanie resetów, celem zamknięcia połączenia. Jeśli odrzucisz wszystkie pakiety resetujące na obu końcach połączenia, co jest trywialne – ruch strony działa bez zastrzeżeń.”, powiedział Richard Clayton pracujący w laboratorium komputerowym Uniwersytetu Cambridge. “Odkryliśmy, że możliwe jest również przeprowadzenie ataków denial-of-service z wykorzystaniem tego firewalla.”, dodał Clayton.

System IDS korzysta z bezstanowego serwera, który egzaminuje każdą porcję pakietu wychodzącego i wchodzącego indywidualnie do firewalla. Podrabiając adres źródłowy pakietu, zawierającego ‘wrażliwe’ słowo kluczowe, możliwe jest przełączenie firewalla pod blokowanie dostępu pomiędzy źródłem a miejscem docelowym nawet do godziny czasu. Jeśli atakujący wykorzystałby tą metodę przeciwko adresowej puli rządowej, mógłby zablokować możliwość wykonania Windows Update lub uniemożliwić dostępu do poszczególnej treści w sieci ich pracownikom.

Nawet jeśli dzięki opisanej technice ataku możliwym jest zablokowanie komunikacji pomiędzy tylko dwoma punktami Internetu, badacze obliczyli że jeden agresor, używający połączenia modemowego dial-up ma możliwość wygenerowania ‘potencjalnie efektywnego’ ataku denial-of-service. W momencie wygenerowania przez niego 100 pakietów w ciągu jednej sekundy, każdy z nich spowodowałby 20 minut blokowania, gdzie łącznie 120 tys. par punktów końcowych zostałoby zablokowanych za jednym razem.

Źródło: CNET

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.