Naciśnij ESC aby zamknąć

Zarejestrowano 185 tys. wirusów komputerowych

185 tys. wirusów komputerowych zarejestrowano na świecie. Ich liczba stale rośnie – wynika z raportu bezpieczeństwa firmy F-Secure, dotyczącego zagrożeń w Internecie, w okresie styczeń-czerwiec 2006.

Analitycy z F-Secure uważają, że większość wirusów pisana jest z zamysłem późniejszych korzyści finansowych. Coraz częściej wirusy zaopatrzone są w mechanizmy, które przekształcają komputer zainfekowanej osoby w narzędzie do rozsyłania spamu lub też do pozyskiwania prywatnych informacji dotyczących kont bankowych.

W marcu 2006 r. wykryto kolejne warianty wirusów Bagle i Mydoom. Wirusy ukrywały swoje działania oraz wpisy do rejestru systemowego. Według autorów raportu, wirusy te pokazują groźny trend – ewolucję wirusów i współpracę ich autorów.

Według analityków F-Secure, w roku 2006 liczba złośliwych programów, atakujących telefony komórkowe przekroczyła 200.

“W porównaniu z sytuacją na rynku komputerowym, w telefonii komórkowej nie można jeszcze mówić o stanie zagrożenia, ale z pewnością ten trend się rozwija. W miarę upodabniania się telefonów komórkowych do komputerów i pojawiania się możliwości realizowania przez nie transakcji finansowych, należy się spodziewać nowych ataków” – przewidują w opisie autorzy raportu.

Według analityków, marcu 2006 roku wykryto pierwszy w telefonie komórkowym szpiegowski program (spyware) – Flexispy. Działa on jak aplikacja komercyjna. Klient loguje się do portalu komórkowego, a oprogramowanie po zainstalowaniu na komórce monitoruje wszystkie połączenia, wysyłane wiadomości SMS i MMS, i przekazuje te informacje na portal. Wszystkie te operacje odbywają się bez wiedzy właściciela telefonu.

Zagrożenia wirusami komputerowymi według ataków w okresie styczeń-czerwiec 2006 (w proc. ataków)

1. Email-Worm.Win32.Nyxem.e 17,3 proc.
2. Net-Worm.Win32.Mytob.x 11,2 proc.
3. Email-Worm.Win32.NetSky.q 11,2 proc.
4. Net-Worm.Win32.Mytob.az 11 proc.
5. Email-Worm.Win32.Sober.y 5,7 proc.
6. Email-Worm.Win32.Bagle.fj 4,3 proc.
7. Email-Worm.Win32.Mydoom.m 3,3 proc.
8. Email-Worm.Win32.Doombot.g 2,4 proc.
9. Net-Worm.Win32.Mytob.c 2,2 proc.
10. Net-Worm.Win32.Mytob.bi 2,2 proc.

Źródło: PAP

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.