Naciśnij ESC aby zamknąć

Nowy robak Cuebot-K

Cuebot-K to nowy robak, który podszywa się pod narzędzie Microsoftu do weryfikacji legalności oprogramowania – Windows Genuine Advantage (WGA).

Czas pojawienia się robaka zbiegł się z dyskusją i falą krytyki dotyczącej koncepcji WGA. Microsoft oskarżany jest o naruszanie przepisów zabraniających rozpowszechniania spyware’u. Ale to odrębna sprawa.

Sam Cuebot-K próbuje zarejestrować się jako nowy sterownik systemowy o nazwie „wgavn”, podszywając się jednocześnie pod nazwę ‘Genuine Advantage Validation Notification’.

Od momentu zainstalowania robaka w systemie jest on uruchamiany z każdym startem systemu operacyjnego. Próby usunięcia Cuebot’a wywołują fałszywy komunikat, informujący, że odinstalowanie programu może spowodować niespójność i niestabilność systemu operacyjnego.

Cuebot-K wyłącza Windows Firewalla i instaluje backdoora w systemie, co pozwala na późniejszą komunikację z zainfekowaną maszyną.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.