Naciśnij ESC aby zamknąć

Vista “łamana” przez brute force

W sieci pojawiły się instrukcje, jak aktywować nielegalną kopię Windows Visty – proces wymaga czasu i uruchomienia skryptu napisanego w Visual Basic.

Skrypt generuje i sprawdza (lokalnie) klucze produktu. Proces może trwać bardzo długo – od godzin, do dni – ale jego skuteczność została już potwierdzona w kilku źródłach. Według zapewnień autora skryptu program jest w stanie sprawdzić przydatność około 10 000 kluczy w ciągu 30 minut, co daje wydajność rzędu 5-6 prób na sekundę. Gdy skrypt wygeneruje klucz, użytkownik może spróbować aktywować za jego pomocą swoją kopię Visty.

Korporacja nie jest aktualnie w zbyt komfortowej położeniu, gdyż “podbieranie” przez piratów kluczy produktów może doprowadzić do sytuacji, gdy właściciel legalnie kupionego systemu nie będzie w stanie zaktywować swojej Visty i zostanie uznany za pirata.

Nietrudno wyobrazić sobie bałagan w aktywacjach, który może pojawić się gdy metoda “brute force” się rozpowszechni. Czy MS będzie starał się “zwrócić” klucz legalnym nabywcom, czy też może – zgodnie z zapisami licencyjnymi – umyje ręce?

Źródło: KezNews, ITbiznes.pl