Naciśnij ESC aby zamknąć

Dziwny wirus straszy użykowników p2p

Dziwny wirus grozi udostępniającym pliki, że przekaże ich dane policji, a nawet ich zabije. Jest on dystrybuowany poprzez japońską sieć P2P – Winny

Są dwa rodzaje wirusa – Troj/Pirlames-A i Troj/Pirlames-B, pokazujące się jako wygaszacz i atakujące pliki z popularnymi rozszerzeniami – EXE, BAT, CMD, INI, ASP, HTM, HTML, PHP, CLASS, JAVA, DBX, EML, MBX, TBB, WAB, HLP, TXT, MP3, XLS, LOG, BMP, zamieniając je na obrazki z bohaterką komiksów Ayu Tsukimiya.

Jeden z obrazków, który zawiera piosenkę o naleśnikach w kształcie ryby nadziewanych dżemem, posiada numer telefonu, ale nie wiadomo, do kogo ten telefon należy.

Inny wykrzykuje: “This is a visit from the prevalent Piro virus! Stop P2P! If you don’t i’ll tell the police!” , a jeszcze inny grozi: “Ah, I see you are using P2P again……if you don’t stop within 0.5 seconds, i’m going to kill you!”

Graham Cluley z Sophos powiedział o wirusie: “To jeden z najdziwniejszych malaware’ów jakie widzieliśmy, ale niszczy on dane i to nie jest już śmieszne. Działa jak straszak dla firm, które mogą teraz chcieć kontrolować dostęp użytkowników do oprogramowania sieci P2P nie tylko dlatego, że pożera ona bandwidth, ale także dlatego, że może stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa danych.”

Winny (znany również pod nazwą WinNY) jest japońskim programem typu peer-to-peer (P2P) umożliwiającym udostępnianie i pobieranie plików. Został zainspirowany głównymi zasadami, na których opiera się działanie sieci Freenet, a mianowicie pełna anonimowość użytkowników i szyfrowanie przesyłanej treści. Podczas gdy Freenet został zaimplementowany w języku Java, Winny został napisany w języku C++ jako aplikacja działająca pod systemem operacyjnym Windows.

Źródło: Torrent.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.