Naciśnij ESC aby zamknąć

Robak zaatakował system Solaris

Znaleziono robaka, który atakuje niezałataną jeszcze lukę w systemie operacyjnym Solaris firmy Sun Microsystems. Dziura, która umożliwia atakującemu dostęp do komputera z Solarisem, występuje w wersjach 10 i 11 systemu. Sun radzi administratorom, by wyłączyli telnet.

Dziura występuje w in.telnetd i ujawnia się podczas logowania. Secunia określa błąd jako “umiarkowanie krytyczny”. Jose Nazario, inżynier zajmujący się bezpieczeństwem w firmie Arbor Networks mówi, że sposób działania robaka przypomina metody, wykorzystywane przez szkodliwy kod przed 10 laty. “Robak próbuje zalogować się jako użytkownik ‘lp’ lub ‘adm’ i uruchamia całą serię komend, które mają mu pozwolić na przejęcie kontroli nad komputerem. To bardzo stara szkoła. Przypomina mi robaki ADM, które badałem w latach 90. i dzięki którym zainteresowałem się automatycznie rozpowszechniającym się szkodliwym kodem” – mówi Nazario.

Ralph Thomas, dyrektor z iDefense uważa, że nie dojdzie do dużej liczby infekcji.”Robak atakuje zarówno platformy x86 jak i SPARC. Narażony jest tylko telnet w Solarisie 10. Mimo, że usługa ta jest często atakowana, bardzo rzadko zdarza się, by ataki były skuteczne. Ponadto nie pozwala ona na szerokie rozprzestrzenienie się szkodliwego kodu” – mówi Thomas.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.