Naciśnij ESC aby zamknąć

Xbox 360 całkowicie złamany

Xbox 360 miał posiadać zabezpieczenia nie do obejścia. Pracownicy Microsoftu zapewniali, iż nie podzieli on losów swojego poprzednika, stając się zabawką w rękach hackerów.

Kiedy zbliżała się premiera konsoli, członek zespołu pracującego nad nią – Chris Stachell powiedział: “W tej maszynie będą poziomy zabezpieczeń, jakich społeczność hackerów nigdy wcześniej nie widziała.”

Cztery miesiące po ukazaniu się pierwszego egzemplarza Xbox 360 grupa specjalistów w dziedzinie elektroniki i informatyki w składzie: Bob, Jack Chen, FL, McD, Robinsod i The Specialist dokonała tego, co miało być niemożliwe. Udało im się złamać zabezpieczenie chroniące przed kopiowaniem gier.

Odpowiedź Microsoftu była dość szybka: “Główny system zabezpieczeń nie został złamany. Doniesienia sugerują, iż jest możliwe obejście zabezpieczeń pomiędzy optycznym dyskiem a konsolą. Może to pozwolić na uruchamianie nielegalnie skopiowanych kopii gier.”

Dwa miesiące temu, na konferencji 23C3 w Niemczech odbyła się nietypowa prezentacja. Anonimowy hacker przyniósł swój egzemplarz konsoli. Zaczął uruchamiać grę i nagle ekran zrobił się czarny. Przez kilkanaście sekund nikt nie wiedział co się stanie.

Hacker w tym czasie wprowadzał jakieś polecenia na swoim laptopie podłączonym do Xbox-a. Nagle na projektorze ukazała się animacja pokazująca pingwinka i napis “już wkrótce”.

Pojawiły się spekulacje, iż udało mu się jedynie uruchomić stworzoną przez siebie animację i sprawa przycichła.

Dzisiaj już wiemy, co się wtedy stało. W konsoli Microsoftu został wykryty błąd pozwalający na uruchomienie dowolnego kodu. Najciekawszym aspektem tej sprawy jest fakt, iż błąd ten znajduje się w Hypervisorze. Jest to narzędzie, które miało zabezpieczyć konsolę przed tego typu wpadkami.

Xbox 360 to następca konsoli gier wideo firmy Microsoft, Xbox. Konsola została wydana 22 listopada 2005 w USA, 2 grudnia 2005 w Europie. Premiera w Polsce odbyła się 3 listopada 2006. Hardware konsoli funkcjonuje na procesorze firmy IBM PowerPC (trzy rdzenie taktowane zegarem 3,2 GHz każdy) zwanym “Xenon” oraz procesorze karty graficznej skonstruowanym przez firmę ATI – R500, zwanym “Xenos” (48 zunifikowanych jednostek Shader Model; taktowanie układu – 500 MHz). Konsola jest wyposażona w 512 MB pamięci RAM (taktowanie 700 MHz) współdzielonych przez procesor główny i układ graficzny. Używa nośników w postaci płyt DVD-DL lub HD-DVD po zakupieniu dodatkowego zewnętrznego napędu. Nośnik HD-DVD obecnie stosowany jest tylko do odtwarzania filmów, w przyszłości ma stać się również.

Źródło: DI.com.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.