Naciśnij ESC aby zamknąć

Tajne informacje wojskowe w publicznej bibliotece w Sztokholmie

Tajne dokumenty szwedzkiej armii, dotyczące również innych krajów, m.in. USA, znaleziono w bibliotece publicznej w Sztokholmie – poinformował rzecznik szwedzkiego ministerstwa obrony. “Poufne dokumenty przechowywano w pamięci USB. To bardzo poważna sprawa” – powiedział rzecznik Philip Simon.

Pamięć USB wetkniętą w komputer w jednej ze sztokholmskich bibliotek odkryła w czwartek osoba, która przekazała następnie pendrive szwedzkiemu dziennikowi “Aftonbladet”, który z kolei przekazał go wojsku – podano w komunikacie. Do pozostawienia pendrive’a w komputerze przyznał się wojskowy, którego tożsamości nie ujawniono. Wdrożono dochodzenie, aby ocenić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Informacje zapisane na pendrive’ie dotyczyły zwłaszcza produkcji ładunków wybuchowych w Afganistanie. Pamięć zawierała też dokumenty dotyczące innych krajów, m.in. USA – napisano w komunikacie sił zbrojnych bez rozwijania tego wątku.

“To sprawa bezpieczeństwa naszych oddziałów. Od strony prawnej to poważna sprawa. Zaniedbanie dotyczące tajnych dokumentów może pociągnąć za sobą karę sześciu miesięcy więzienia” – podał w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciel dowództwa wojskowego pułkownik Bengt Sandstroem.

Źródło: PAP, TVN24

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.