Naciśnij ESC aby zamknąć

Ogólnopolskie uderzenie w piratów telewizyjnych

Od rana trwa ogólnopolska akcja policyjna wymierzona w osoby zajmujące się handlem w serwisie Allegro kartami dekodującymi sygnał RTV, umożliwiającymi bezprawne korzystanie z usług platform cyfrowych. W jej wyniku policjanci zabezpieczyli komputery, dekodery TV, karty dostępowe oraz płyty CD i DVD z nielegalnym oprogramowaniem.

Policja we współpracy z CYFRĄ+ oraz Działem Bezpieczeństwa Allegro.pl przeprowadziła ogólnopolską akcję wymierzoną przeciwko piratom telewizyjnym, którzy za pośrednictwem serwisu Allegro nielegalnie handlowali sprzętem i kartami do odbioru platformy cyfrowej. W akcji wzięli udział funkcjonariusze policji z 16 województw.

Akcja przygotowywana była od trzech miesięcy przez radomskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. CYFRA+ regularnie monitoruje aukcje przeprowadzane za pośrednictwem Allegro i informuje operatora serwisu o ewentualnych naruszeniach. W ciągu kilku godzin nielegalne aukcje są usuwane. Z tego też powodu funkcjonariusze KWP w Radomiu postanowili bliżej przyjrzeć się osobom, które brały udział w tego typu transakcjach. Na podstawie internetowych danych ustalono sprawców, zarówno sprzedających, jak i kupujących karty.

Dzisiaj od godziny 6 rano w niemal stu mieszkaniach w całym kraju policjanci przeprowadzili przeszukania, w wyniku których, do tej pory, zabezpieczono ok. 35 komputerów, 100 dekoderów cyfrowych, ponad 80 kart dostępowych, urządzenia niedozwolone oraz płyty CD, DVD z nielegalnym oprogramowaniem. Dane te będą ulegać zmianie z uwagi na fakt iż czynności procesowe jeszcze trwają. Wnioski o ściganie osób zatrzymanych w ramach dzisiejszej akcji złożyło Stowarzyszenie SYGNAŁ.

Wyłudzanie oryginalnego sprzętu, w tym kart do odbioru sygnału platformy cyfrowej, oraz nielegalny nimi obrót, to forma kradzieży sygnału telewizyjnego, która narusza zapisy Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kradzież sygnału telewizyjnego polega na nielegalnym odbiorze programów (bez autoryzacji lub opłacania abonamentu), fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu oryginalnego sprzętu i jego nielegalnym obrocie, fałszowaniu kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są narażeni na włamania do skrzynek na klatkach schodowych, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów. Większość tych działań wiąże się z poważną dewastacją urządzeń, skutkującą pogorszeniem jakości sygnału telewizyjnego. Wielu odbiorców nie zdaje sobie też sprawy, że piractwo telewizyjne jest przestępstwem.

Źródło: Komenda Główna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.