Naciśnij ESC aby zamknąć

Rosja przoduje w niechlubnej statystyce

Jak wynika z najnowszego raportu firmy PC Tools, Rosja przoduje w produkowaniu szkodliwego oprogramowania. Chiny (dotychczasowy lider) zajęły drugie miejsce. Najniższy stopień podium przypadł Stanom Zjednoczonym. Lider tej niechlubnej klasyfikacji jest odpowiedzialny za wypuszczenie prawie 28% malware na świecie.

Rosja zajęła pierwsze miejsce pomimo zakończenia działalności przez sieć Russia Business Network (RBN), która uważana była przez wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa za miejsce przechowywania materiałów związanych z cyberprzestępczością. W miejsce RBN powstały inne, mniejsze sieci, które trudniej namierzyć i skutecznie zwalczać.

Cieszyć może fakt, że Polska nie znalazła się w czołówce. Pierwsza dziesiątka największych wydawców szkodliwego oprogramowania wygląda następująco:

1. Rosja – 27,89%
2. Chiny – 26,52%
3. USA – 9,98%
4. Brazylia – 6,77%
5. Ukraina – 5,45%
6. Wielka Brytania – 5,34%
7. Francja – 3,81%
8. Niemcy – 2,14%
9. Szwecja – 1,60%
10. Hiszpania – 1,37%

Russia Business Network (RBN): rosyjski dostawca usług internetowych cieszący się złą sławą w Internecie. Przez wielu RBN była kojarzona z cyberprzestępczością. Przypisuje się jej udostępnianie materiałów związanych z kradzieżą tożsamości, złośliwym oprogramowaniem czy pornografią dziecięcą. Ośrodek ten odpowiedzialny jest także za cały szereg włamań na serwery różnych instytucji oraz przeprowadzanie ataków typu DOS. Russia Business Network zakończyła swoją działalność pod koniec 2007 roku.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.