Naciśnij ESC aby zamknąć

Robak w Skype

Za pośrednictwem popularnego komunikatora Skype rozsyłany jest nowy koń trojański służący do wykradania danych i haseł użytkownika.

Robak występuje w postaci pliku o nazwie “sp.exe” (możliwe są także inne nazwy), po zainstalowaniu na komputerze przesyła do swojego twórcy dane użytkownika oraz stara się rozesłać do osób z naszej listy kontaktów. Przedstawiciele firmy Skype twierdzą, że koń trojański nie wykorzystuje żadnej luki w programie, a jedynie funkcję przesyłania plików.

Zalecamy szczególną ostrożność przy otwieraniu plików przesyłanych poprzez Skype (dotyczy to także innych komunikatorów i poczty elektronicznej), także w przypadku, gdy pochodzą one od naszych znajomych. Wszystkie tak otrzymane pliki należy skanować programem antywirusowym z aktualnymi bazami wirusów.

Źródło: dobreprogramy

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.