Naciśnij ESC aby zamknąć

Powstrzymać ekspansję

W ostatnich dniach Free Software Fundation opublikowała wersję trzecią licencji wolnego oprogramowania GNU GPL. Linus Torvalds będący przeciwnikiem GPL 3 przyznał ostatecznie, że zmiany są akceptowalne i mogą otworzyć drogę do udostępnienia jądra Linuksa na warunkach zmodernizowanej licencji.

Napisanie kolejnej wersji licencji było koniecznością ponieważ wersja druga została stworzona blisko 16 lat temu i do tej pory na rynku informatycznych zaszło wiele zmian – najnowsza wersja licencji reguluje przede wszystkim kwestie patentowe do otwartego kodu – żeby wyeliminować w przyszłości kontrowersyjne umowy podobne do tej jaką zawarły Microsoft i Novell.

Licencja w obecnym kształcie zabrania licencjobiorcy nabywania od innej osoby lub firmy patentów dotyczących dzieła, które zostało udostępnione na licencji GPL. Mówiący o tym paragraf 11 jest skonstruowany w taki sposób, aby było jasne, że zapewnienie o nietykalności patentowej jest również traktowane jak nabycie praw do korzystania z patentu.

To bardzo istotne dla ruchu OpenSource ponieważ ekspansja Microsoft w tej chwili wyznaje zasadę: “jeśli nie możesz pokonać przeciwnika to się z nim połącz”. Jak doniósł serwis vnunet.com przedstawiciel Microsoft Tom Robertson przyznał, że jego firmie zależałoby na umowie podobnej do tej z Novell’em… a macki skierowane są między innymi na Red Hat’a. Wnioski nasuwają się same więc nie ma wątpliwości że modyfikacja GNU GPL jest koniecznością…

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.