Elektroniczny gigant IBM zaprezentował najszybszy komputer świata. Ma on trzy razy większą moc obliczeniową od swego poprzednika.
Maszyna nazywa się Blue Gene/P i jest sto tysięcy razy szybsza niż przeciętny komputer biurowy. Prędkość superkomputera to mniej więcej jeden petaflop (1 petaflop = 1,000 teraflopów = 1,000,000 gigaflopów), czyli tysiąc bilionów operacji na sekundę. Taką sprawność zapewnia prawie trzysta tysięcy procesorów współpracujących ze sobą dzięki szybkiej sieci optycznej.
Inżynier Shawn Hall sprawdza Blue Gene/P © IBM
Kilka instytucji złożyło już zamówienia na system Blue Gene/P. Pierwszy tego typu komputer stanie w Argonne National Laboratory należącym do Departamentu Energii USA.
Blue Gene/P korzysta z 294.912 rdzeni procesora IBM PowerPC 450, z których każdy jest taktowany zegarem o częstotliwości 850 MHz. Cztery rdzenie tworzą jeden procesor.
System operacyjny komputera Blue Gene/P bazuje na Linuksie, a aplikacje można tworzyć w standardowych językach programowania, takich jak Fortran, C czy C++. Nowy superkomputer jest kompatybilny z oprogramowaniem dla Blue Gene’a/L.
Eksperci twierdzą, że dzięki nowemu komputerowi będzie można prowadzić skomplikowane symulacje w dziedzinie nanotechnologii, fizyki cząstek czy zmian klimatycznych.
Za pierwszy superkomputer uznaje się CDC 6600, który powstał w 1963 roku, według projektu i pod ścisłym nadzorem Seymoura Craya. Pracowało nad nim około 30 ludzi. Maszyna wykonywała 3 miliony operacji na sekundę. Był to pierwszy komputer gdzie zastosowano tranzystory krzemowe, oraz nowatorską technikę chłodzenia podzespołów freonem.
Najpotężniejszą maszyną w Polsce jest klaster HOLK. Komputer, znajdujący się w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej został zbudowany w 2003 roku i wówczas znajdował się na 231. pozycji TOP500. Maszyna zarządzana przez system GNU/Linux (dystrybucja Debian), której teoretyczna moc obliczeniowa sięga 1.5 TFLOPS jest wykorzystywana do obliczeń naukowych.
Najważniejszym zastosowaniem superkomputerów była i wciąż pozostaje symulacja skomplikowanych zjawisk fizycznych. Równie ważnym przeznaczeniem jest analiza ogromnych zbiorów danych pochodzących z eksperymentów lub obserwacji natury. Najwydajniejsze komputery służą również geofizykom, przetwarzając olbrzymie ilości danych z badań geologicznych, obserwacji sejsmologicznych, pomiarów magnetyzmu ziemskiego itp. Największym użytkownikiem superkomputerów w przemyśle jest… telekomunikacja.
Rynek superkomputerów został niemal zmonopolizowany przez IBM-a i HP. Obie firmy sprzedały przedsiębiorstwom, odpowiednio, 121 i 116 superkomputerów.
Źródło: IBM, IAR