Naciśnij ESC aby zamknąć

Polacy a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Sprzedaż urządzeń przenośnych rośnie lawinowo, a użytkownicy chętniej i odważniej wykorzystują ich rozmaite funkcjonalności. Instytut Gartnera prognozuje, że w 2013 roku w ręce konsumentów na całym świecie trafi 1,2 mld nowych smartfonów i tabletów1. Użytkowników tego typu urządzeń przybywa również w Polsce.

Według badania agencji SW Research przeprowadzonego na zlecenie firmy Trend Micro na grupie losowo wybranych ośmiuset internautów w wieku 18-65 lat, niemal 58 proc. respondentów korzysta z urządzeń przenośnych, tj. smartfonów lub tabletów. Nieco częściej po te mobilne nowinki technologiczne sięgają mężczyźni (61,2 proc.) niż kobiety (54,5 proc.). Częstotliwość korzystania z tego sprzętu zależy także od wieku użytkownika. Najbardziej aktywna jest grupa wiekowa 18-24 (65,3 proc.) oraz 35-44 (65,5 proc.). Rzadziej smartfona lub tabletu używają osoby po 45 roku życia, ale nadal stanowią one silną grupę konsumentów (47,7 proc.). Badanie przeprowadzone było metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych.

Jakie dane przechowujemy na urządzeniach mobilnych?

Dopóki na urządzeniach mobilnych przechowujemy filmy czy muzykę, zagrożenie nie jest duże. Jednak wyniki wspomnianego wyżej badania jasno wskazują, że smartfon czy tablet to wygodne miejsce do zapisywania prywatnych zdjęć lub dokumentów oraz danych kontaktowych. 78,1 proc. ankietowanych przechowuje na swoim mobilnym urządzeniu także dane dostępowe do poczty elektronicznej lub kont na profilach społecznościowych, 36,3 proc. prywatne notatki i pliki tekstowe, a 19,7 proc. – hasła.

„Właściciele smartfonów lub tabletów jeszcze nie są w pełni świadomi tego, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażone ich urządzenia. Wielu użytkowników zapisuje na nich numery PIN do kont bankowych lub prowadzi poufną korespondencję mailową zapominając, że bez odpowiedniego zabezpieczenia sprzęt staje się łatwym obiektem ataku cyberprzestępców. Włamania na profile na portalach społecznościowych lub kradzież pieniędzy z kont bankowych są dziś bardzo powszechne, coraz częściej dochodzi do nich za pomocą zaatakowanych urządzeń mobilnych” – mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w Trend Micro.

Cyberprzestępcy wykorzystują naszą naiwność i ciekawość, co często skutkuje pobraniem złośliwego oprogramowania, które może dostarczyć hakerom informacje o nas czy o firmie, w której pracujemy. Mogą też doprowadzić do tego, że urządzenia mobilne będą wysyłać niewidoczne dla nas drogie wiadomości. Dlatego należy pamiętać o konfigurowaniu swoich urządzeń mobilnych oraz instalowaniu programów chroniących dane.

Kilka praktycznych porad

Zamiar wykorzystania oprogramowania zabezpieczającego urządzenia mobilne w najbliższej przyszłości deklaruje aż 75 proc. respondentów, co świadczy o rosnącej świadomości konsumentów i zainteresowaniu Polaków tą kwestią.

By skutecznie chronić swoje dane ze smartfona lub tabletu wystarczy stosować się do kilku wskazówek:

  • – Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem
  • – Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji
  • – Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • – Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • – Zainstaluj program chroniący urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem
  • – Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”. Opcja ta może sprawić, że Twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla Twoich danych.

Trend Micro prezentuje również film Cyberprzestępcy celują w mobilnych – materiał edukacyjny pokazujący to, w jaki sposób zwykły smartfon może zostać przekształcony w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych.

Film z polskimi napisami dostępny jest tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=ax_6tfbIL58&feature=youtu.be

Zdjęcie: [1]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.