Naciśnij ESC aby zamknąć

Podsłuchują wszystkich bez zezwolenia

Organizacja Electronic Frontier Foundation (EFF) oskarża AT&T oraz amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego o nielegalne przechwytywanie poczty elektronicznej i podsłuchiwanie rozmów telefonicznych obywateli, bez nakazu sądowego.

AT&T zarzuca się współpracę z NSA (National Security Agency) polegającą na umożliwieniu nielegalnego – zdaniem strony pozywającej – przechwytywania e-maili i podsłuchiwania rozmów telefonicznych wszystkich klientów bez okazania nakazów sądowych.

Wiadomo, że praktyki takie stały się powszechne po atakach na USA we wrześniu 2001 roku. Dopiero na początku 2005 roku administracja amerykańska potwierdziła oficjalnie wprowadzenie programu podsłuchowego na szeroką skalę. Niedawno prokurator generalny USA Alberto Gonzales poinformował, że inwigilacje nadzoruje ‘tajemniczy’, specjalny sąd FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court), jednakże legalność działania FISC i podejmowania decyzji o inwigilacji jest wciąż publicznie kwestionowana.

Strona pozwana wnioskuje o odrzucenie wniosku EFF argumentując, że w trakcie ewentualnego postępowania mogłoby dojść do ujawnienia tajemnic państwowych. O tym czy zostanie wszczęty proces zadecydować ma Sąd Apelacyjny.

O tym czy dojdzie do procesu zadecyduje Sąd Apelacyjny w San Francisco.

Źródło: Computerworld

AT&T – amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne. AT&T było przez pewien czas największym na świecie przedsiębiorstwem świadczącym usługi telefoniczne oraz największą siecią telewizji kablowej. W jego laboratoriach powstał m.in. system operacyjny Unix, języki C, C++ i AWK, a także tranzystor. Jedenastu pracowników tej korporacji otrzymało Nagrodę Nobla. At&T ma w Stanach Zjednoczonych wyłączność na sprzedaż telefonu firmy Apple Inc. iPhone.

Electronic Frontier Foundation – to założona w lipcu 1990 roku w USA organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie w elektronicznym świecie.

National Security Agency – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych. Służba wywiadu NSA specjalizuje się w przechwytywaniu informacji za pomocą środków technicznych, głównie transportowanych na drogach telekomunikacji i jej ewaluacji przy pomocy systemów komputerowych. Podstawą technicznej infrastruktury szpiegowskiej jest system Echelon. NSA od samego początku powołania była tajna. Już samo rozporządzenie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Harry’ego S. Trumana z 24 października 1952 roku, powołujące do życia NSA, było ściśle tajne. Do dziś dnia pozostaje utajniony statut agencji.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.