Naciśnij ESC aby zamknąć

Usenet: najpoważniejszy, po BitTorrencie, cel antypiratów

Pierwszą zasadą Usenetu jest, że “nigdy nie rozmawiasz o Usenecie”. To pozwalało przez długie lata utrzymywać się poza kręgiem zainteresowania dla dostawców usługi oraz samych użytkowników.

Usenet jest, zaraz obok BitTorrenta, najpopularniejszym sposobem wymiany plików pomiędzy użytkownikami w Internecie. Niestety popularność, w przypadku tego pierwszego, może okazać się niebezpieczna…Pojawiły się informacje, że organizacje antypirackie zaczęły monitorować grupy dyskusyjne.

Tim Kuik, dyrektor zarządzający w organizacji BREIN, holenderskiego odpowiednika MPAA, w wywiadzie dla jednej z gazet, powiedział, że Usenet stał się teraz głównym celem zainteresowania organizacji walczących z piractwem.

BREIN sporządziło specjalną “czarną listę”, providerów Usenetu, u których łamane są notorycznie prawa autorskie. Ich planem jest nakazanie tym firmom zaprzestania świadczenia usług oraz zmuszenie ich do rekompensaty poniesionych przez właścicieli praw autorskich strat. Niektórzy mogą pomyśleć, że słowa Kuik’a są tylko zwykłym straszeniem. Ale niestety jest w nich wiele prawdy.

Anonimowa osoba z innej organizacji antypirackiej, potwierdza w pewnym sensie słowa dyrektora BREIN. Mówi, że Bittorrent nadal pozostaje celem numer jeden, ale dodatkowo zwiększono zainteresowanie grupami newsowymi. Wielu providerów usenetu wykorzystuje serwisy BitTorrenta dla reklamowania swoich usług. I to w jakimś stopniu zwróciło uwagę antypiratów na Usenet.

Sami providerzy nie boją się gróźb ze strony organizacji typu BREIN. Uważają, że to tylko czcze pogróżki. Jako dowód przytaczają sytuacje sprzed 1,5 roku, kiedy miała miejsca podobna nagonka. Skończyła się ona tylko na słowach…

Źródło: p2p.info.pl

Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Usenet, będący obecnie usługą internetową, jest niewiele młodszy od Internetu i początkowo rozwijał się zupełnie od niego niezależnie (głównie używając łączy UUCP). Jego protoplastą była mała sieć oparta na serwerach na Uniwersytecie Duke i Uniwersytecie Północnej Karoliny połączonych razem zwykłą linią modemową, stworzoną przez Toma Truscotta i Jima Ellisa w 1979 roku. Oprogramowanie serwera zbierającego wiadomości i protokół przesyłu wiadomości między serwerami były autorstwa Jima, podczas gdy cała idea hierarchicznie katalogowanych grup tematycznych i automatyczna wymiana postów między serwerami były pomysłem Toma.

Wikipedia

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.