Naciśnij ESC aby zamknąć

Nowy typ ataku phishingowego

Odkryto nowy typ ataku pshishingowego, który może uczynić bezużytecznymi dwuetapowe systemy identyfikacyjne. W tego typu systemach zwykle wykorzystuje się hasła i dodatkowo jakieś urządzenie w rodzaju kart elektronicznych czy tokenów tworzących tymczasowe hasła. Karty zwykle używane są w firmach, podczas gdy z tokenów chętnie korzystają banki i serwisy on-line.

Specjaliści z Secure Science Corporation odkryli stronę internetową wykorzystywaną do ataków na serwis Cicitusiness, która miała pozwolić na kradzież zarówno loginu użytkownika oraz hasła, jak i tymczasowego hasła wygenerowanego przez token. “Ten sam sposób może być przydatny do ataku na każdy dwuetapowy system” – mówią eksperci. Wygenerowane jednorazowe hasła wygasają po krótkim okresie czasu. Cyberprzestępcy muszą się więc pospieszyć, jeśli chcą z nich skorzystać.

“Obecnie typowy atak nie jest tak skomplikowany. Wciąż zbierane są hasła i nazwy użytkownika i przeważnie używane są dopiero po jakimś czasie. Dwuetapowa identyfikacja dobrze zabezpiecza przed takimi prostymi atakami. Jednak, w przypadku bardziej zaawansowanych metod ataku, gdy przestępca może użyć zdobyte hasła natychmiast, jesteśmy zagrożeni. Myślę, że gdy już pojawi się phishing następnej generacji, dwustopniowa identyfikacja stanie się bezużyteczna” – stwierdził jeden z ekspertów.

Źródło: Arcabit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.