Naciśnij ESC aby zamknąć

Nowe wydajniejsze rozwiązania firmy Intel

Naukowcy z labolatoriów Intela wynaleźli trój-bramkowy tranzystor, dzięki któremu produkowane z jego użyciem procesory będą charakteryzować się znacznie podwyższoną wydajnością. Potrojona ilość bramek w podzespole przyczyni się do upakowania większej ilości tranzystorów w procesorze.

“Intel rozpocznie produkcję chipów z nowymi tranzystorami w 2010 roku, podnosząc o 45% szybkość jak również zyskując 35-procentową redukcję potrzebnej do ich działania mocy”, powiedział Mike Mayberry, vice prezes frakcji Technologii i Produkcji.

Jednym z zastosowań nowego rozwiązania może być budowanie wielordzeniowych chipów o nieco mniejszym taktowaniu, ponieważ procesory o częstotliwościach wyższych niż 2GHz zużywają względnie dużą ilość prądu. Według badaczy z IBM innym rozwiązaniem zwiększenia wydajności mogą być karbonowe nanorurki, czyli produkcja z wykorzystaniem elektronicznie zintegrowanych ścieżek. Intel jednak twierdzi, że nowy tranzystor jest najlepszym rozwiązaniem. ?Problem z nanorurkami leży w nierozwiązanej jeszcze kwestii dotyczącej zmiany ich ułożenia. Nawet nasze najmniejsze procesory mają miliony tranzystorów, jest to więc aktualnie niemal niemożliwe do wykonania?, nadmienia Mayberry.

Trój-bramkowy tranzystor jest podzespołem o standardowej konstrukcji CMOS (układ komplementarny metal-tlenek-półprzewodnik) z tym że posiada usprawnioną kontrole ruchu przepływania elektronów, otaczając każdą ścieżkę z trzech stron zamiast jednej. ?Lepiej jest okrążyć bramkę dookoła, tak jak łatwiej blokować wąż ogrodowy ściskając go ze wszystkich stron niż tylko trzymając kciuk w jednym miejscu.?, dodaje Mike. Technologia jest narazie jeszcze w fazie projektowania, lecz pracownicy Intela będą w stanie szybko zastosować nowe rozwiązanie gdy tylko zostanie wytworzony odpowiedni w tym celu sprzęt, istniejący aktualnie tylko na papierze.

?Opcja pojawi się gdzieś pomiędzy wersjami 45 a 32 lub 22 nanometrowych tranzystorów ? zatem pozwala to nam kontynuować prawo Moore’a już następnej dekadzie,? powiedział Mayberry. Intel donosi również, że będzie produkował więcej procesorów w technologii 65nm niż 90nm w trzecim kwartale roku 2006, oraz przesunie 45nm na rok 2007, a 32-nm pojawią się w 2009.

Źródło: CNET

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.