Naciśnij ESC aby zamknąć

Koń trojański przeciwko PowerPointowi

Ledwo Microsoft opublikował swój comiesięczny zestaw poprawek, a już poinformowano o wykorzystaniu przez cyberprzestępców nieznanej wcześniej luki w programie PowerPoint. Za pomocą poczty elektronicznej rozsyłany jest koń trojański Trojan.PPDropper.B. Znajduje się on w listach, które pochodzą ze skrzynki pocztowej założonej w serwisie Gmail.

Temat listów jest w języku chińskim, co wskazuje, że atak skierowany jest przeciwko osobom chińskojęzycznym. Jeśli załączony do listu plik .PPD zostanie otwarty, na komputerze instaluje się Backdoor.Biforse.E, szkodliwy kod, który zapamiętuje to, co właściciel zarażonego komputera pisze na klawiaturze. W ten sposób kradzione są ważne informacje, które trojan wysyła na serwer kontrolowany przez cyberprzestępców. Ponadto Trojan.PPDropper.B kasuje zarażony plik .PPD i zamienia go na czysty plik, ukrywając w ten sposób fakt, że doszło do infekcji. Wykorzystywana przez szkodliwy kod luka występuje w PowerPoincie uruchamianym pod kontrolą systemów Windows 2000, Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT, Windows Server 2003 oraz Windows XP.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.