29 osób będzie odpowiadać za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie w internecie utworów chronionych prawem autorskim – muzyki, filmów, gier, programów komputerowych. To efekt działań policyjnych “cyber-patroli”, które skontrolowały mieszkania tych osób w Lublinie i Puławach (Lubelskie) – poinformowała w niedzielę policja.
70 funkcjonariuszy – w tym policyjni specjaliści zajmujący się m.in. ujawnianiem przestępstw w sieci internetowej – w ciągu dwóch dni skontrolowało 29 mieszkań, w których zabezpieczyli komputery i twarde dyski, ponad dwa tysiące płyt CD i DVD. Szacunkowa wartość sprzętu to 120 tys. zł, a nielegalnego oprogramowania – 300 tys. zł.
Osoby, które – według policji – bezprawnie rozpowszechniały utwory to najczęściej licealiści i studenci. “Zdawali sobie sprawę z tego, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Często przyznawali, że słyszeli o działaniach policji, zabezpieczeniach komputerów i konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieję, że ich to nie spotka” – powiedziała Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie.
Jak dodała, “namierzeni” przez policję internauci do rozpowszechniania utworów wykorzystywali popularne programy peer-to-peer (P2P). “Za ich pomocą udostępniali innym osobom duże ilości muzyki w plikach mp3, filmów w formatach komputerowych, komercyjnych gier i programów komputerowych. Rekordzista udostępniał kilka tysięcy +mp3+ i kilkadziesiąt filmów” – zaznaczyła policjantka.
Za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara do 5 lat więzienia. “Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne” – przypomniała Laszczka-Rusek.
Źródło: PAP