Naciśnij ESC aby zamknąć

Kaspersky publikuje artykuł zatytułowany “Bootkit: wyzwanie 2008r”

Kaspersky Lab, opublikował raport zatytułowany “Bootkit: wyzwanie 2008 r.”. Artykuł przedstawia szczegółową analizę incydentu z 2008 roku, który najlepiej obrazuje zagrożenie, jakie stanowi MalWare 2.0 – nowa generacja szkodliwych programów

Ewolucja MalWare 2.0 przysporzyła branży antywirusowej wielu problemów. Najpoważniejszy z nich polega na tym, że tradycyjne rozwiązania antywirusowe, oparte na analizie plików wyłącznie przy użyciu sygnatur szkodliwych programów lub heurystyki – metody pozwalającej na wykrywanie nieznanych zagrożeń, nie potrafią skutecznie zwalczać ataków MalWare 2.0 (nie wspominając nawet o leczeniu zainfekowanych systemów).

Bootkit stanowił przełom technologiczny w branży tworzenia wirusów, a obecnie wyposażony jest w szereg technologii, które umożliwiają mu rozprzestrzenianie się oraz funkcjonowanie w ramach botnetu – sieci zainfekowanych komputerów. Wykorzystuje również wiele różnych metod w celu uniemożliwienia wykrycia programu w początkowych etapach infekcji, próbuje zainfekować jak najwięcej użytkowników oraz utrudnia próby zlikwidowania botnetu.

Uderzające jest wysoce zorganizowane podejście oraz technologie wykorzystywane w bootkicie: zaawansowany warsztat programistyczny, wykorzystywanie kilkudziesięciu luk w zabezpieczeniach innych aplikacji, manipulowanie trybem pracy programu w systemie operacyjnym, wersje dla systemów z rodziny Unix, moduły szyfrujące i inne skomplikowane zabiegi techniczne.

Historia bootkita pokazuje, jak dalece problemy bezpieczeństwa informacji dotykają zwykłych użytkowników. Wszystkie przeanalizowane wyżej technologie są obecnie aktywnie wykorzystywane w większości szkodliwych programów. Przeglądarka jako źródło infekcji, technologie rootkit, botnety, kradzież danych użytkownika, szyfrowanie, ukrywanie szkodliwych modułów, technologie zapożyczone z rozwiązań antywirusowych – wszystko to widzieliśmy już osobno, a teraz wszystkie te metody zostały zaimplementowane w bootkicie.

Ochrona przed tak złożonymi zagrożeniami wymaga zastosowania szeregu różnych technologii ochrony, takich jak: ochrona online, filtrowanie ruchu, analiza zachowania, piaskownica, analiza ruchu sieciowego i zaawansowana zapora sieciowa. Wniosek jest jeden – współczesne rozwiązanie antywirusowe powinno radzić sobie nie tylko ze zwalczaniem rootkitów, ale również z neutralizowaniem bootkitów.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.