Naciśnij ESC aby zamknąć

Efektywny sposób ochrony danych

Zapisane informacje mają w dzisiejszych czasach dużą wartość, tym bardziej że coraz więcej poufnych i cennych danych jest przenoszonych na urządzeniach mobilnych. Dotyczy to nie tylko newralgicznych danych przedsiębiorstw, ale również tych osobistych. Niestety nośniki, na których przeważnie przechowuje się dane, są najbardziej narażone na utratę bądź kradzież – niewątpliwie jest to słaby punkt nowoczesnej infrastruktury IT.

Jak łatwo jest stracić cenne dane? Najlepszym przykładem na to jest skandal, jaki miał miejsce przed kilkoma dniami w podwarszawskim Komorowie, gdzie został odnaleziony pendrive z ogromnym zbiorem tajnych dokumentów pochodzących z trzech dużych prokuratur.

Rozwój technologii – urządzeń magazynujących, metod przesyłu danych oraz nośników wymiennych – nadał określeniu “mobilny biznes” realnego wydźwięku. Użytkownicy mają dostęp do sieci niemalże wszędzie, o dowolnej porze i mogą przenosić dowolne ilości danych na swoich telefonach lub innych nośnikach danych. Tak łatwy i szybki dostęp do danych przynosi bardzo duże korzyści, ale jednocześnie wprowadza mnóstwo zagrożeń, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Bez odpowiednich zabezpieczeń złodziej może na przykład:

– wykorzystać zewnętrzne medium w postaci płyty CD lub pamięci USB z bootowalnym systemem operacyjnym, do uruchomienia komputera i skopiowania danych,
– wyszukać poufne dokumenty i wykorzystać je do własnych celów lub sprzedać,
– deaktywować mechanizmy odpowiedzialne za bezpieczeństwo systemu,
– przeprowadzić atak metodą słownikową na lokalną bibliotekę haseł w celu poznania właściwych haseł.

Aby móc efektywnie bronić się przed tego typu atakami, należy wykorzystać specjalne oprogramowanie, które zabezpieczy komputer oraz dane na nim przed niepowołanym dostępem. Najskuteczniejsze mechanizmy, które zadbają o ochronę naszych danych to kryptograficzna ochrona informacji (szyfrowanie) oraz uwierzytelnianie. Systemy operacyjne zazwyczaj posiadają podstawowe funkcje do tego celu, niestety niewystarczające. Potrzebne jest rozwiązanie, które wykracza poza standardowe, słabe metody. Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie Utimaco SafeGuard Enterprise, które zabezpiecza dane na komputerach, urządzeniach mobilnych oraz nośnikach. Jest to pierwsze oprogramowanie, które łączy w jednym zestawie zaawansowane szyfrowanie z ochroną przed wyciekiem danych (Data Leakage Prevention). Co więcej, może być wykorzystany do zaszyfrowania dysków lokalnych, jak i serwerów sieciowych na poziomie plików oraz folderów, którym przydziela się indywidualne prawa dostępu. SafeGuard Enterprise nie tylko chroni dane silnymi algorytmami kryptograficznymi, ale również nie pozwala na wyniesienie ich z firmy na jakimkolwiek nośniku.

Źródło: Utimaco Safeware AG – The Data Security Company

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.