Naciśnij ESC aby zamknąć

22 000 nowych złośliwych programów każdego dnia

Jak wynika z rocznego raportu firmy Panda Security, w pierwszych ośmiu miesiącach 2008 roku w sieci znalazło się więcej złośliwego oprogramowania niż w ciągu ubiegłych 17 lat łącznie. Główną przyczyną infekcji komputerów były trojany, z kolei najpopularniejsze w ubiegłym roku były fałszywe programy antywirusowe. W ciągu całego 2008 roku Panda Security wykryła ponad 15 milionów zagrożeń.

W 2008 roku PandaLabs, laboratorium Panda Security specjalizujące się w badaniu złośliwego oprogramowania, wykrywało średnio 35 000 próbek każdego dnia, z czego 22 000 stanowiły nowe infekcje. Pod koniec roku całkowita liczba zagrożeń wykrytych przez Panda Security przekroczyła 15 milionów. Liczba ta okazała się wyższa od wstępnych szacunków o ponad 5 milionów. O gwałtownym wzroście liczby złośliwych programów świadczy najlepiej to, iż laboratorium PandaLabs wykryło więcej zagrożeń w pierwszych ośmiu miesiącach 2008 roku niż łącznie w ubiegłych 17 latach.

Większość nowych programów (67,7%) sklasyfikowano jako trojany, czyli programy tworzone w celu kradzieży poufnych danych: numerów kont bankowych, haseł itp. „Użytkownicy komputerów często nie doceniają skali zagrożenia, jakie stanowi złośliwe oprogramowanie” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. “W wielu przypadkach stosują niedostateczne zabezpieczenia lub nie korzystają z nich w ogóle. Tymczasem liczba złośliwych programów gwałtownie wzrosła, a niczym nieuzasadnione poczucie bezpieczeństwa towarzyszące użytkownikom pomagało tylko cyberprzestępcom w infekowaniu komputerów bez ryzyka wykrycia” – dodaje Sobianek.

Trojany najczęściej infekowały

Trojany uplasowały się najwyżej na liście złośliwego oprogramowania, które najczęściej powodowało infekcje (70,1% wszystkich wykrytych zagrożeń). Następne miejsce zajęło oprogramowanie adware (19,9%) oraz robaki (4,22%). Te trzy rodzaje zagrożeń stanowiły większość wszystkich wykrytych złośliwych programów (94%).

W raporcie rocznym specjaliści z Laboratorium PandaLabs szczególną uwagę zwrócili na pojawienie się fałszywych programów antywirusowych. Ich liczba w 2008 roku wzrosła najbardziej. Są to programy typu adware, których zadaniem jest przekonać użytkownika, że jego komputer został zainfekowany wieloma niebezpiecznymi lub złośliwymi programami, po czym zaoferować płatne rozwiązanie, które miałoby rzekomo usunąć infekcję. Fałszywe programy zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem kosztują około 70 dolarów, przynosząc swoim twórcom miesięcznie 13,65 mln dolarów zysku (według szacunków PandaLabs).

Trojany bankowe: zagrożenie nadal aktualne

Trojany bankowe były jednym z głównych zagrożeń w 2008 roku. Jedynym ich celem jest kradzież informacji dotyczących rachunków bankowych ofiar, w celu uzyskania dostępu do posiadanych przez nich pieniędzy. Działają one zwykle dyskretnie w pamięci komputera, aktywując się dopiero wówczas, gdy ofiara próbuje uzyskać dostęp do witryn internetowych banków.

„Stworzenie złośliwych programów nie stanowi dla cyberprzestępców problemu. Istnieje rozwinięty rynek narzędzi do tworzenia własnych trojanów, które nie tylko pozwalają na generowanie wielofunkcyjnych trojanów, ale także dysponują możliwością zdalnego kontrolowania i wykonywania nowych poleceń” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Kolektywna Inteligencja wykryła 99% zagrożeń

99% spośród nowych zagrożeń zostało wykrytych automatycznie, z wykorzystaniem opracowanego przez Panda Security systemu Kolektywnej Inteligencji. Jest to innowacyjny model ochrony, który na bieżąco, bezpośrednio od społeczności internetowej, gromadzi informacje na temat złośliwego oprogramowania. Zebrane w ten sposób dane przechowywane są na serwerach online, z którymi użytkownik łączy się podczas połączenia z internetem. Dzięki temu nowe rozwiązania Panda Security 2009 wykorzystują dużo mniej zasobów systemowych, gwarantując przy tym maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Raport roczny PandaLabs 2008 dotyczący zagrożeń internetowych zawiera także informacje na temat spamu, listę najważniejszych luk w zabezpieczeniach wykrytych w 2008 roku, a także opisuje tendencje rozwoju złośliwego oprogramowania w roku 2009. Cały raport dostępny jest pod adresem: http://www.pandasecurity.com/enterprise/security-info/tools/reports.htm

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.