Naciśnij ESC aby zamknąć

iPhone częściowo złamany

Jon Lech Johansen, czyli sławny DVD Jon złamał część zabezpieczeń iPhone’a. Ujawnił sposób aktywacji nowego telefonu firmy Apple bez potrzeby wiązania się umową z jedynym w Stanach Zjednoczonych autoryzowanym dostawcą – AT&T.

Sposób, który przedstawił Jon Lech Johansen – nie umożliwia niestety korzystania z telefonu w innej sieci, ale wszystkie pozostałe jego funkcje są odblokowane. Jednym słowem iPhone zamienia się w panoramicznego iPoda z obsługą sieci Wi-Fi.

Do odblokowania służy specjalny program napisany przez Johansena, który imituje zachowanie serwera odpowiadającego za aktywację urządzeń przez firmę Apple. Instrukcje, jak przeprowadzić proces aktywacji znaleźć można w blogu DVD Jona. Stamtąd też można pobrać kod źródłowy i binarium programu zastępującego serwer aktywujący telefony.

Instrukcje udostępnione przez Johansena nie są podane w jawny sposób, napisał on, że są one bezużyteczne, jeżeli się nie rozumie “magicznych numerów”, które podał na swojej stronie. My też nie będziemy ich tutaj rozszyfrowywać, lecz wystarczy trochę “hakerskiej wiedzy”, lub poszperania w Internecie, aby móc pomyślnie przeprowadzić aktywację iPhone’a.

Hakerzy twierdzą, że iPhone zostanie całkowicie złamany w ciągu kilku najbliższych dni.

Jon Lech Johansen (ur. 18 października 1983 r.), to norweski programista zaangażowany w rozkodowywanie systemów zabezpieczeń przed kopiowaniem (DRM). Jego ojciec jest Norwegiem, a matka – Polką. Uczestniczył w stworzeniu programu deszyfrującego zakodowane filmy DVD – DeCSS. W 2002 r. w Norwegii odbył się z tego powodu proces, w którym był oskarżony o nielegalne działanie, został jednak uznany za niewinnego. Drugi proces odbył się w 2003 r. i również zakończył się uniewinnieniem Johansena. Jon stworzył także zestaw otwartych sterowników do odtwarzacza MP3 JazPiper (OpenJaz, 2001) i program QTFairUse do odczytywania zakodowanych strumieni AAC (2003). W 2004 r. dołączył do zespołu programistów VideoLAN, dla którego opracował wtyczkę do odtwarzania mediów zabezpieczonych systemem FairPlay oraz odtwarzanie materiałów zakodowanych w WMV9. Zdołał też ominąć zabezpieczenia protokołu AirPort Express firmy Apple i algorytm ochrony plików NSC z Windows Media Playera.

Źródło: Digit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.