Naciśnij ESC aby zamknąć

Ile zarabiają cyberprzestępcy?

W nowym raporcie badawczym przygotowanym przez Trend Micro opisano szeroki wachlarz narzędzi i usług, które można kupić lub sprzedać na podziemnych forach. Dzięki publikacji można zapoznać się z cennikiem i zobaczyć przykładowe informacje, którymi wymieniają się cyberprzestępcy. Dokonano zestawienia kilkudziesięciu podstawowych narzędzi i technologii wykorzystywanych przez cyberprzestępców w nielegalnej działalności, a także ułożyli ranking ich dziesięciu najważniejszych typów:

1. Sprzedaż software’u oraz usług z zakresu programowania
2. Usługi hakerskie
3. Sprzedaż i hosting dedykowanych serwerów
4. Usługi spamowania wiadomościami, SMS-ami i połączeniami telefonicznymi
5. Sprzedaż materiałów do ściągnięcia online
6. Usługi z zakresu ataków typu „odmowa usługi” (Denial of Service, DoS)
7. Sprzedaż usług polegających na sztucznym generowaniu ruchu na stronach
8. Usługi z zakresu szyfrowania danych
9. Sprzedaż koni trojańskich
10. Tworzenie i sprzedaż exploitów

Raport prezentuje przykładowe ceny różnych usług oferowanych na podziemnych forach, składające się na szeroką panoramę rosyjskiego podziemia gospodarczego. Nakład finansowy niezbędny do tego, aby rozpocząć karierę cyberprzestępczą jest minimalny.

Oto kilka przykładów usług, dostępnych do nabycia na rynku cyberprzestępców już za sumę około 50 dolarów:

Podstawowa wersja oprogramowania typu crypter z różnymi dodatkami kosztuje od 30 do 80 dolarów. Szyfrowanie plików służy przede wszystkim do ukrycia zainfekowanych plików lub złośliwego oprogramowania przed skanerami bezpieczeństwa.

Usługi VPN na okres 3 miesięcy kosztują od 50 do 55 dolarów. Połączenie VPN gwarantuje anonimowość, dając hakerom dostęp do stron www.

Jednodniowy atak typu „odmowa usługi” (Denial of Service, DoS) kosztuje od 30 do 70 dolarów. Ataki tego rodzaju służą do paraliżowania stron www i komputerów.

Instalacja wirusa ZeuS na hoście nabywcy: 35 dolarów; instalacja na hoście sprzedawcy: 40 dolarów. ZeuS to jeden z najbardziej znanych botnetów, służący do zdalnej kradzieży osobistych danych z komputerów ofiar.

Kod źródłowy konia trojańskiego backdoor trojan: 50 dolarów. Złośliwe oprogramowanie typu trojan udaje legalny program lub aplikację, aby kraść dane użytkownika.

Z raportu wynika, że ceny znacznie wyższe niż 50 dolarów dotyczą zazwyczaj wyszukanych narzędzi, usług i rozwiązań technicznych. Cyberprzestępcy mogą nawet przetestować swoje złośliwe programy na zabezpieczeniach stosowanych przez producentów oprogramowania do ochrony danych. Autorzy raportu kończą tekst następującym wnioskiem: „rosyjskie podziemie to prężnie działająca gospodarka zorientowana na usługi. To prawdziwe rządy cyberprzestępców, za których pośrednictwem skorumpowany świat biznesu i polityki zdobywa wpływy również w cyberprzestrzeni.”

Raport dostępny jest pod adresem: http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/white-papers/wp-russian-underground-101.pdf

[i]Raport stworzono na podstawie danych z rosyjskich forów i serwisów dla cyberprzestępców, artykułów napisanych przez hakerów, a także w oparciu o metody działania rosyjskiego cyberpodziemia.[/i]

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.