Co najmniej przez ostatnie kilka godzin użytkownicy Opery zostali wystawieni na e-zagrożenia pochodzące z owianego złą sławą pakietu exploitów Blackhole.
W dniu wczorajszym zautomatyzowany systemy skanowania Bitdefender zaalarmował nas, że złośliwy skrypt ładowany przez adres portal.opera.com przekierowuje użytkowników do złośliwej strony zawierającej osławionego exploita Blackhole. Prawdopodobnie skrypt został załadowany przez reklamę firmy trzeciej, praktyka ta powszechnie znana jest jako malvertising.
Ukryty i zakamuflowany kawałek kodu w stronie domowej portalu Opera włącza iframe, który ładuje szkodliwą zawartość z zewnętrznego źródła. Jeśli użytkownik Opery nie zmienił domyślnej strony głównej, aktywna szkodliwa treść jest ładowana ze strony (g [usunięto] 750.com/in.cgi), za każdym razem gdy otwierana jest przeglądarka.
Fot. 1. Bitdefender wykrywa malware w momencie gdy strona główna Opera zostaje załadowana.
Ta złośliwa strona kryje w sobie zestaw exploitów blackhole (dostaliśmy próbki w pliku PDF uzbrojonego w expliota CVE-2010-0188), które zarażają pechowego użytkownika nowo skompilowany wariant Zbota, zidentyfikowanego przez Bitdefender jako trojan. Zbot.HXT.
Malware Zbot pochodzi z serwera w Rosji, który najprawdopodobniej także padł ofiarą ataku hackerów, pozwalając na nieautoryzowanego dostępu przez FTP.
Bitdefender wykrywa ukryty skrypt jako Trojan.Script.478548; złośliwa strona ładowana przez portal Opera również została zablokowana od momentu pojawienia się ataku za pomocą blokera URL w chmurze.
[i]Ten artykuł jest oparty na informacji technicznej udostępnionej przez Cristine Vatamanu i Razvan Benchea, analityków Bitdefender.[/i]