Naciśnij ESC aby zamknąć

Firefox 3 już jest!

Mozilla udostępniła dzisiaj Firefoksa 3, znaczącą aktualizację swojej popularnej i uznanej przeglądarki internetowej, dostępnej za darmo na zasadach open source. Firefox 3 jest efektem trzech lat pracy tysięcy programistów, specjalistów od bezpieczeństwa, społeczności zajmujących się lokalizacją i pomocą użytkownikom, a także testerów z całego świata.

Nowa wersja przeglądarki dostępna jest od dzisiaj w 50 językach. Firefox 3 jest od dwóch do trzech razy szybszy od swojego poprzednika, Firefoksa 2 i oferuje ponad 15 tysięcy ulepszeń, w tym rewolucyjny, inteligentny pasek adresu, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem oraz wiele usprawnień „pod maską”, które zwiększają szybkość i wydajność aplikacji.

„Jesteśmy naprawdę dumni z Firefoksa 3. Jest on przykładem tego, na co stać zaangażowaną, energiczną i globalną społeczność, gdy podejmuje ona wspólny wysiłek” – powiedział John Lilly, prezes Mozilli.

Nowości w Firefoksie 3:

Istotą Internetu jest innowacja. Firefox 3 wyznacza jej tempo, wprowadzając dziesiątki nowych funkcji, dzięki którym korzystanie z sieci jest szybsze, bezpieczniejsze i lepiej dostosowane do osobistych potrzeb użytkownika.

Komfort korzystania

Ulepszenia wprowadzone w Firefoksie 3 sprawiają, że jest to zdecydowanie najwygodniejsza w obsłudze przeglądarka internetowa. Nowy, inteligentny pasek adresu uczy się z upływem czasu zachowań użytkowników i dopasowuje się do ich preferencji, oferując coraz bardziej trafne podpowiedzi. Biblioteka Firefoksa 3 archiwizuje historię przeglądania, zakładki i etykiety, umożliwiając ich łatwe przeszukiwanie i organizowanie. Funkcja tworzenia zakładek i etykiet jednym kliknięciem upraszcza zapamiętywanie, wyszukiwanie i porządkowanie stron internetowych. Nowa funkcja pełnoekranowego powiększania błyskawicznie wyświetla czytelne zbliżenia dowolnego fragmentu strony.

Wydajność

Firefox 3 bazuje na nowej, potężnej platformie Gecko 1.9. Dzięki temu powstała przeglądarka, która jest bezpieczniejsza, prostsza w obsłudze i może być lepiej przystosowana do użytkownika. Firefox 3 zużywa podczas pracy mniej pamięci, zaś przeprojektowany mechanizm wyświetlania sprawia, że użytkownicy widzą strony internetowe od dwóch do trzech razy szybciej niż w Firefoksie 2.

Bezpieczeństwo

Firefox 3 podnosi poprzeczkę w obszarze bezpieczeństwa. Nowe mechanizmy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i próbami oszustwa (phishingiem) pomagają zabezpieczyć się przed wirusami, robakami, trojanami i aplikacjami szpiegowskimi, dzięki czemu korzystanie z sieci jest bezpieczne. Firefox 3 oferuje także wygodny dostęp do informacji o tożsamości witryny. Jedno kliknięcie pozwala sprawdzić, czy strona jest faktycznie tą, za którą się podaje. Mozilla, kierując się w działalności zasadami open source, wykorzystuje doświadczenia tysięcy specjalistów od bezpieczeństwa z całego świata.

Dopasowanie do potrzeb

Każdy korzysta z Internetu w inny sposób. Dlatego użytkownicy Firefoksa 3 mogą modyfikować swoją przeglądarkę za pomocą ponad 5000 dodatków. Dzięki nim bezpośrednio przez przeglądarkę można zarządzać uczestnictwem w aukcjach internetowych, wczytywaniem zdjęć cyfrowych, sprawdzaniem prognozy pogody czy słuchaniem muzyki. Nowy menadżer dodatków pomaga w ich wyszukiwaniu i instalowaniu.

Więcej informacji o przeglądarce Mozilla Firefox 3 oraz o jej zaletach pod względem łatwości obsługi, wydajności i bezpieczeństwa znaleźć można na stronie http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/features/

Firefox 3 jest dostępny bezpłatnie w wersjach dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS X. Przeglądarkę można pobrać ze strony http://www.getfirefox.com.

Wydanie Firefoksa 3 rozpoczyna Dzień pobierania – spontaniczną kampanię społeczności Mozilli zmierzającą do ustanowienia nowego rekordu Guinnessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin. Ogólnoświatowa próba rozpoczyna się dokładnie w momencie opublikowania Firefoksa 3 i potrwa przez całą dobę. Osoby zainteresowane dalszymi informacjami na ten temat zapraszamy na stronę http://www.spreadfirefox.com/pl/worldrecord.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.