Naciśnij ESC aby zamknąć

Finałowy gwizdek arbitra w 14 Mistrzostwach Europy w piłce nożnej zabrzmi dopiero 1 lipca 2012 r. i tyle czasu mają jeszcze internetowi oszuści!

Firma Norton przechwyciła ataki typu spam 419 (znane pod popularną nazwą nigeryjskiego oszustwa), nawiązujące do UEFA EURO 2012. Wiadomość będąca oszustwem internetowym dołączana jest w pliku nazwanym UEFA.pdf.

Z maila odbiorca dowiaduje się, że wygrał loterię promocyjną UEFA EURO 2012 Cup. W pozostałej części wiadomości spamerzy wyczerpująco wyjaśniają jak weszli w posiadanie adresu e-mail odbiorcy oraz jak wybrano ten właśnie adres jako zwycięzcę spośród ogromnej liczby pozostałych uczestników. Następnie odbiorca proszony jest o wysłanie numerów potwierdzających wygranie przez wypełnienie rzekomej dokumentacji online UEFA EURO 2012. Odbiorca proszony jest o podanie osobistych danych takich jak: nazwisko, adres, wiek, zawód oraz numer telefonu.

Szczególnie interesujący jest fragment, w którym wspomniano, że adresy e-mail otrzymano od cieszących się zaufaniem firm (ich nazwy celowo zamazano). Przypominamy, że należy być szczególnie ostrożnym, gdy celem wiadomościami jest wyłudzenie poufnych danych.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z tą wiadomością.

Więcej informacji na temat powyższego ataku znajduje się na blogu Symantec Security Response: http://www.symantec.com/connect/blogs/scammers-set-kick-uefa-euro-2012

Norton przewiduje, że w ciągu kilku następnych dni liczba ataków internetowych związanych z EURO 2012 wzrośnie. Zalecamy użytkownikom szczególną ostrożność. Oto kilka porad ekspertów, które pozwolą wygrać z cyberprzestępcami:

• Nawet najlepszy bramkarz nie wygra meczu w pojedynkę ― dlatego potrzebujesz kompletnej linii defensywy, jakiej nie zapewniają darmowe rozwiązania. Program Norton 360 zidentyfikuje niebezpieczne wiadomości i zapewni ochronę przed innymi zagrożeniami jak phishing czy ataki w mediach społecznościowych.

• Nie daj się zwieść fałszywym obietnicom ― jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Oceniaj krytycznie informacje, na które natrafiasz w Internecie, zwłaszcza jeśli związane są z wielkimi imprezami sportowymi lub innymi głośnymi wydarzeniami.

• Zadbaj o kondycję swoich zawodników ― programy z rodziny Norton, zapewniają szybką i skuteczną ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez obniżania wydajności komputera, smartfona lub tabletu.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.