Naciśnij ESC aby zamknąć

EuroGSM.de – Policja zatrzymała internetowych oszustów

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Kołobrzegu, podejrzewanych o liczne oszustwa w Internecie, których dopuścili się prowadząc fikcyjny sklep ze sprzętem elektronicznym pod adresem www.eurogsm.de/polska

O sklepie EuroGSM.de zaczęło robić się głośno w maju b.r. Internetowy “sklep” oferował po bardzo atrakcyjnych cenach sprzęt elektroniczny – telewizory plazmowe i LCD, telefony komórkowe, cyfrowe aparaty fotograficzne, notebooki, komputery itp. Reklamował się przy tym hasłem “obcinamy VAT” (choć sprzedaż teg towarów bez podatku VAT w ogóle nie byłaby legalna). W efekcie np. telewizor plazmowy, które w normalnych sklepach cena detaliczna wynosiła 33 tys. zł., oferowany był po 25 tys. Podobnie z innymi produktami. Warunkiem skorzystania z “promocyjnych cen” była przedpłata (co też powinno wzbudzić wątpliwości).

Oprócz niskich cen potencjalnych klientów zachęcał atrakcyjny wygląd witryny sklepowej. Wiarygodności dodawały także zdjęcia sprzedawców z numerami kontaktowymi telefonów do nich. Zdjęcia te jednak zostały przypadkowo pościągane przez sprawców z sieci i umieszczone na stronie sklepu jako przedstawiające sprzedawców. Przemyślnym działaniem było także zainicjowanie na forum portalu o2.pl, tematu dotyczącego działalności ich sklepu. Oszuści podając się za klientów sklepu chwalili jego usługi, rzetelność i jakość zakupionych towarów…

Zabiegi te szybko poskutkowały, i jak to się niestety często zdarza, naiwnych nie brakowało. Klienci zaślepieni nadarzającą się “okazją” wpłacali pieniądze nie sprawdzając nawet czy sklep faktycznie istnieje i jakie są o nim opinie innych. Zakupionego sprzętu, za który zapłacili, jednak w ogóle ich nie dostawali. Oszukani zaczęli zgłaszać się na Policję, a na forach internetowych pojawiły się pierwsze komentarze negatywne na temat EuroGSM.de. Następnych amatorów “okazji” jednak dalej nie brakowało. Obecnie policjanci ustalili ponad 100 takich osób, a szacują że może ich być nawet 1000.

Źródło: dobreprogramy.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.