Naciśnij ESC aby zamknąć

Elektroniczny łowca głów w Polsce

Gadżet rodem z filmów science-fiction będzie w przyszłym roku testowany w Warszawie. Władze miasta chcą wypróbować, a potem kupić system rozpoznający twarze przechodniów, na podstawie nagrań kamer monitoringu – donosi “Dziennik”

Jest czerwiec 2012 roku – został tydzień do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej. Stolica jest pełna gości, hotele pękają w szwach, każdego dnia do miasta przyjeżdżają tysiące ludzi. Wśród nich jeden z najbardziej poszukiwanych brytyjskich stadionowych bandytów, człowiek, który nie ma prawa przebywać w Warszawie w czasie Euro.

Brytyjczyk jest sprytny, zamieszkał w mieszkaniu wynajętym przez zaprzyjaźnionego Polaka, wszędzie płaci tylko gotówką, ma lewe dokumenty. Nagle tuż po wyjściu z metra niespodziewanie zostaje zaskoczony przez policjantów, którzy kładą go na ziemię, skuwają. Został zdradzony? Nie, kilka minut wcześniej przeszedł w pobliżu kamery monitoringu. Nie wiedział, że w tamtej chwili komputer w ułamku sekundy zeskanował jego twarz, porównał z bazą danych, wytypował jako osobę poszukiwaną i zawiadomił policję.

Filmowa fikcja? Nie, system który pozwoli przeprowadzać takie akcje, ma być w przyszłym roku testowany w Warszawie. Jakby miałby działać? Wykorzystane będą kamery monitoringu miejskiego – cyfrowe, o najlepszych parametrach obrazu. Ich sygnał zostanie przekazany do bardzo silnych komputerów. “Program wybiera jedną lub kilka klatek na sekundę, to zależy od jego wydajności. Następnie dokonuje detekcji twarzy, czyli odnajduje na obrazie te fragmenty, gdzie widać ludzką twarz” – tłumaczy dr inż. Adam Nowosielski z Politechniki Szczecińskiej zajmujący się tą technologią od 8 lat. “Następny etap to ekstrakcja istotnych cech” – tłumaczy zawile.

Więcej…

Źródło: DZIENNIK, Autor: Daniel Walczak

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.