Naciśnij ESC aby zamknąć

Cyberprzestępcy zapolują na użytkowników Tripadvisor.com?


Z bazy danych Tripadvisor.com, znanego serwisu internetowego dla turystów, skradziono część adresów mailowych jego użytkowników.

Właściciel zapewnia, że nie wyciekły żadne hasła, a posiadaczom skradzionych adresów grozi co najwyżej zwiększona liczba wiadomości spamowych. Specjaliści ostrzegają jednak, że przejęte adresy mailowe mogą posłużyć do przypuszczenia m.in. ataku phishingowego.

Randy Abrams, dyrektor edukacji technicznej firmy antywirusowej ESET, podkreśla, że skutki ataku na Tripadvisor.com mogą być znane dopiero za jakiś czas. Wtedy właśnie okaże się jaką faktycznie porcję danych zdołali wykraść cyberprzestępcy. Co prawda dyrektor Tripadvisor.com wspomina, że wyciekła tylko część danych, jednak informację tę można interpretować zarówno jako utratę 1% wszystkich adresów, jak i 99% zgromadzonych rekordów.

– Tripadvisor, jak wiele innych firm, ma problemy z pełnym ujawnieniem szczegółów ataku. Czy naprawdę skradziono tylko adresy mailowe? Szczerze mówiąc jest to dla mnie mało prawdopodobne – mówi Randy Abrams z firmy ESET.

Analitycy zagrożeń z firmy ESET ostrzegają, że kradzież adresu mailowego wystarczy, by przypuścić na daną osobę atak phishingowy, który opierając się na socjotechnicznych sztuczkach może zwabić internautę w pułapkę. Dodatkowo, Randy Abrams z ESET radzi wszystkim użytkownikom Tripadvisor.com, żeby zweryfikowali swoje hasła do serwisów internetowych, z których najczęściej korzystają. Jeśli ta sama fraza zabezpiecza konto na Tripadvisor.com oraz np. na Facebooku, dla własnego bezpieczeństwa warto takie hasło zmienić na nowe.

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.