Naciśnij ESC aby zamknąć

Cyberataki

Niezabezpieczony komputer jest atakowany średnio co 15 minut – do takich wniosków doszli dziennikarze serwisu BBC po przeprowadzonym teście na odporność pecetów na czyhające w Sieci zagrożenia. Nic dziwnego, że Brytyjczycy bardziej boją się cyberwłamywaczy niż “zwykłych” złodziei, jak wynika z badania przeprowadzonego na grupie brytyjskich internautów przez firmę Get Safe Online.

Redaktorzy serwisu BBC.co.uk przeprowadzili proste doświadczenie: za pomocą narzędzia VMWare zainstalowali na komputerze wirtualny system operacyjny Windows XP bez żadnych zabezpieczeń w postaci zapory sieciowej czy programu antywirusowego. Tak skonfigurowany “honeypot” (czyli wabik na cyberprzestępców, gromadzący statystyki o najpopularniejszych typach ataków i przechwytujący kopie niebezpiecznych aplikacji) po podłączeniu do Internetu średnio co 15 minut odnotowywał kolejną próbę włamania.

Większość zarejestrowanych ataków nie niosła wielkiego zagrożenia – były to najczęściej wyskakujące okienka… ostrzegające przed sieciowymi zagrożeniami. Jednakże średnio co godzinę odnotowywano poważne ataki, które mogłyby obrócić komputer w maszynę “zombie” i posłużyć do wykonywania ataków DoS bądź rozsyłania spamu. Przeciętnie raz na dobę zdarzała się próba przejęcia kontroli nad komputerem. Honeypot zarejestrował też próby infekcji starymi wirusami (np. MS.Blaster) i przypadki skanowania portów. Komputer BBC atakowano z niemal całego globu.

Mimo takiej skali zagrożenia, większość internautów nie przywiązuje zbytniej wagi do kwestii należytego zabezpieczenia komputera. Z badania firmy Get Safe Onlina wynika, że 17 % ankietowanych nie posiada zainstalowanego antywirusa, a 22 % – firewalla. Kolejne 23 % przyznało się do otwierania załączników do wiadomości email od nieznanych adresatów. Co ciekawe, okazało się również, iż 21 % badanych najbardziej boi się cyberataku, a “jedynie” 16 % – włamania do mieszkania

Źródło: BBC / PC Word Komputer

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.