Naciśnij ESC aby zamknąć

Atak na banki

Wysocy rangą menedżerowie banków i innych instytucji finansowych stali się celem ataków phishingowych. Do ich skrzynek e-mailowych trafiają listy, które rzekomo zostały wysłane przez Departament Sprawiedliwości.

W treści listu można przeczytać, że przeciwko firmie, w której pracuje potencjalna ofiara, została złożona skarga, a jej kopia znajduje się w załączniku. Próba jego otwarcia kończy się zarażeniem komputera przez konia trojańskiego, który pobiera z Sieci szkodliwy kod.

Specjaliści nie są pewni, dlaczego zaatakowano menedżerów. “Być może cyberprzestępcy chcą zdobyć ważne informacje, które mogą znajdować się na ich komputerach. Takie jak np. dane o planowanych przejęciach czy dużych transakcjach. Może też chodzić o próbę kradzieży własności intelektualnej zaatakowanych firm” – mówi Paul Wood.

Zanotowano dwie fale ataku. Podczas pierwszej z nich cyberprzestępcy rozsyłali w załącznikach pliki .zip zawierające plik .scr. Podczas drugiej w załącznikach znajdowały się pliki .doc, .rtf oraz .pdf, pod którym ukryty był plik wykonywalny. Żaden program antywirusowy nie był w stanie wykryć ataku.

Źródło: ArcaBit

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.