Naciśnij ESC aby zamknąć

25 urodziny komputera PC

12 sierpnia 1981 roku firma International Business Machines (IBM), wypuściła na rynek to, co dziś określamy mianem komputera osobistego – Personal Computer (PC). Historyczna już maszyna kosztowała 1565 USD.

Model 5150, bo o nim mowa, wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz. Na “pokładzie” podstawowej wersji inżynierowie IBM umieścili 16 kB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 640 kB. Maszyna nie miała twardego dysku, wykorzystywała za to wynalezione przez IBM dyskietki 5,25″ o pojemności “aż” 180 kB.

Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało wówczas znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 ezgemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 dolarów. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 dolarów za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

Źródło: pcworld

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.