Naciśnij ESC aby zamknąć

Tak wygląda serwerownia Google!

Google logo

Firma Google na swoich stronach przedstawiła zdjęcia z centrów danych, które zlokalizowane są w: Berkeley County w Karolinie Południowej, Omaha w stanie Iowa, Douglas County w stanie Georgia, Mayes County w Oklahomie, Lenoir w Północnej Karolinie, Dalles w Oregonie, Haminie w Finlandii oraz w St Ghislain w Belgii.

Google w chwili obecnej buduje kolejne centra danych, które mają znajdować się w Hong Kongu, Tajwanie, Singapurze i Chile.


Wewnątrz serwerowni naszego kampusu, nasze centra danych komunikują się ze sobą za pomocą ruterów i przełączników. Światłowody w serwerowni działają 200 tysięcy razy szybciej niż typowy, domowy internet. Światłowody biegną w żółtych korytkach kablowych pod sufitem.


Nasze centrum danych w Council Bluffs zapewnia ponad 115 tys. stóp kwadratowych przestrzeni. Zagospodarowaliśmy każdy cal tak, żeby korzystanie z wyszukiwarki lub YouTube było jak najefektywniejsze.


Denise Harwood diagnozuje przegrzewający się procesor. Ponad dekadę produkujemy jedne z najefektywniejszych serwerów na świecie. Nasze centra danych zużywają ok. 50% mniej energii niż inne, bardziej typowe.


W ramach dbania o prywatność danych naszych użytkowników, wszystkie wadliwe dyski niszczymy na miejscu.


Trzymamy kopie zapasowe wszystkich naszych danych, tak na wszelki wypadek. Trzymamy je m.in. w bibliotece taśmowej. Robotyczne ramię (widoczne na końcu korytarza) asystuje we wkładaniu i pobieraniu taśm, kiedy zachodzi potrzeba dostępu do nich.


Każda z naszych szaf serwerowych ma cztery przełączniki, do których podłączone są różnokolorowe kable. Tych samych kolorów używamy w centrach danych, dzięki czemu wiemy, które wymienić w razie awarii.


Gdy wszystko świeci się na niebiesko, znaczy, że nie ma problemów.


Rzadki widok korytarza biegnącego za serwerami. To tutaj tysiące wentylatorów pompują ciepłe powietrze z szaf serwerów do jednostek chłodniczych. Zielone światło to odbite lampki statusowe serwerów.


Rury ciągną się wewnątrz naszych centrów danych na tysiące stóp. Pokolorowaliśmy je na jaskrawe kolory nie tylko dla zabawy, ale także po to, aby wiedzieć, która jest którą. Jaskrawo różowa rura na zdjęcia transportuje wodę z chłodni (zielona jednostka po lewej) na zewnątrz, do wieży chłodniczej.


Więcej zdjęć i informacji o centrach danych można znaleźć pod adresem: http://www.google.com/about/datacenters/gallery/

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.