Naciśnij ESC aby zamknąć

Znani hakerzy

HACK.plKevin David Mitnick (ur. 6 sierpnia 1963 roku w Van Nuts, Kalifornia) – jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy. Za swoje przestępstwa został skazany na wieloletnie pozbawienie wolności. 15 lutego 1995 roku FBI przy pomocy dziennikarza komputerowego Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury aresztowało go. Został oskarżony o włamanie na terenie USA do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z ingu. Po aresztowaniu Mitnick spędził w areszcie cztery i pół roku przed wydaniem wyroku. Przetrzymywano go w całkowitej izolacji, o czym żartował: żebym nie mógł zainicjować zmasowanego ataku nuklearnego z więziennego aparatu telefonicznego. Wielu ludzi uznało go za bohatera walczącego z bezwzględnymi korporacjami, co zaowocowało stworzeniem ruchu Free Kevin. Zakończył odbywanie wyroku w styczniu 2002 roku, ale zakaz używania Internetu obejmował go do 21 stycznia 2003. Wieczorem 21 stycznia 2003 roku, w telewizyjnym programie na żywo The Screen Savers w Tech TV Mitnick po raz pierwszy od uwolnienia wszedł na stronę internetową. Był to blog jego dziewczyny. Detektyw James K. Black, głowa wydziału przestępstw komputerowych w Departamencie Policji w Los Angeles powiedział o Mitnicku “on jest kilka poziomów wyżej, niż każda osoba, którą nazywacie em komputerowym” Obecnie Mitnick pracuje jako konsultant oraz prezes spółki Defensive Thinking zajmującej się bezpieczeństwem komputerów. Wywiad z Kevinem Mitnickiem

HACK.plTsutomu Shimomura – ekspert w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych. Razem z dziennikarzem Johnem Markoffem przyczynił się do wytropienia, a później aresztowania przez FBI amerykańskiego hakera Kevina Mitnicka. Dawniej haker, obecnie światowej klasy ekspert bezpieczeństwa komputerowego w finansowanym przez rząd centrum komputerowym w San Diego oraz konsultant FBI i amerykańskich wojsk lotniczych. To on namierzył Mitnicka. Kevin Mitnick ukradł z komputera Shimomury setki plików i programów, m.in. takie, których używa się do łamania kodów bezpieczeństwa komputerów i telefonów komórkowych. Shimomura i Mitnick spotkali się po raz pierwszy na sali sądowej w Raleigh w Północnej Karolinie. Mitnick popatrzyl na Shimomure i powiedzial “Cześć Tsutomu, szanuję twoje umiejetnosci”, na co Shimomura symbolicznie uklonil glowe.

HACK.plAdrian Lamo (ur. w 1981 r. w Bostonie, Massachusetts, USA) – jeden z najbardziej znanych członków społeczności hakerów i równocześnie jeden z najsławniejszych erów. W opinii publicznej najbardziej znany jest z licznych włamań do systemów komputerowych takich instytucji i firm jak Yahoo!, AOL Time Warner, MCI WorldCom, Microsoft, National Security Agency i The New York Times. W społeczności hakerów postrzegany jest przez niektórych jako jeden z najlepszych specjalistów od wykrywania zależności między pozornie niezwiązanymi z sobą zdarzeniami w złożonych sieciach komputerowych. Choć jego dążenia dotyczyły głównie bezpieczeństwa komputerowego, uważa, że te same słabostki dające mu możliwość ciągłego włamywania się do systemów, znajdują się także w innych niezwiązanych z komputerami aspektach świata.

HACK.plMafiaBoy(pseudonim – ze względu na obowiązujące w Kanadzie prawo dotyczące nieletnich przestępców, sąd odmówił ujawnienia prawdziwego nazwiska, ur. 1984 r. w Kanadzie) – Jako uczeń szkoły średniej z Montrealu w Kanadzie, w wieku 16 lat, w lutym 2000 r. wykonał serię ataków typu DoS na serwery m.in. Yahoo!, CNN, eBay i Amazon.com. Został skazany w roku 2001 w wyniku operacji Claymore prowadzonej przez stróżów prawa USA i Kanady. Podejrzewany był też o atak na dostawcę usług internetowych, firmę Outlawnet, w mieście Sisters w stanie Oregon. Przyznał się do większości zarzucanych mu przestępstw, z wyjątkiem ataku na Outlawnet.

HACK.plAnthony Chris Zboralski (ur. 1975 we Francji) – francuski haker, obecnie informatyk, specjalista ds. spraw zabezpieczeń systemowych. Posługiwał się pseudonimami „Taxman” oraz „Frantic”1. Polscy przodkowie Zboralskiego pochodzili z okolic Poznania. W 1994, w wieku 17 lat, posługując się phishingiem dokonywał z terenu Francji nieprzerwanie przez 7 miesięcy wielokrotnych włamań do sieci telekomunikacyjnej FBI w USA, powodując straty wycenione na ponad 250.000 USD 2 3. Włamywał się też w USA do sieci komputerowych m.in. Pentagonu, IBM, Microsoftu, Interpolu, jednak te instytucje nie oskarżyły go o spowodowanie strat.

HACK.plGary McKinnon (urodzony 1966 w Glasgow, Wielka Brytania), znany także pod pseudonimem Solo, jest brytyjskim hakerem oskarżonym o popełnienie “największego włamania do wojskowych systemów komputerowych wszech czasów”. 39-letni bezrobotny londyński administrator komputerowy jest oskarżony o włamanie do 97 amerykańskich komputerów wojskowych i NASA w 2001 i 2002. Sieć komputerowa, do której się włamał, obejmuje sieć NASA, Armii Stanów Zjednoczonych, US Navy, Departament Obrony USA, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz jeden komputer należący do Pentagonu. Stany Zjednoczone oszacowały koszty włamania i poprawiania błędów uczynionych przez hakera na 900.000 USD.

HACK.plDan Farmer – powiedziano kiedyś, że bezpieczeństwo w Internecie to pojęcie wewnętrznie sprzeczne. Zachowanie strefy prywatności, odpowiedzialność i ograniczenia w dostępie do informacji — jak się uważa — są technicznie niezgodne z gwałtownie rosnącą siecią publiczną i skomplikowanym oprogramowaniem. Skoro tak jest, to nic dziwnego, że 37-letniego Dana Farmera uważa się powszechnie za czołowego przedstawiciela elitarnego kręgu specjalistów do spraw bezpieczeństwa w Internecie. Jest prawdziwym guru. Za konsultacje pobiera honorarium dochodzące nawet do 5 000 dolarów dziennie i często jest powoływany w charakterze eksperta doradzającego komisjom senackim w sprawie zabezpieczenia federalnych systemów komputerowych. Ale kiedy pojawia się na konferencjach, natychmiast wtapia się w grono hakerów, którzy tłoczą się wokół niego, jakby był gwiazdą rocka. Bo Farmer czuje się najlepiej w tej wąskiej szarej strefie, gdzie spotykają się przeciwności.

HACK.plRobert Tappan Morris – Jest synem szefa informatyków w National Security Agency. W 1988 był doktorantem na wydziale informatyki Uniwersytetu Cornell. Prowadził w tym czasie badania nad błędami w systemami 4 BSD Unix. Korzystając z wykrytych błędów napisał program nazywany dzisiaj robakiem Morrisa, który potrafił mnożyć się w tych systemach. Wirus został uruchomiony 2 listopada 1988. Miał on mnożyc się w ograniczony sposób jednak na wskutek błędu programisty nie zadziałało wbudowane ograniczenie i robak w krótkim czasie praktycznie sparaliżował działanie ówczesnego bardzo jeszcze skromnego Internetu zarażając ponad 6 tysięcy maszyn. Za swój czyn 22 stycznia 1990 został skazany na 3 lata obserwacji sądowej, grzywnę pieniężną 10.000 dolarów, 400 godzin prac społecznych i koszty postępowania sądowego 150.000 dolarów.

HACK.plKevin Paulsen – Określany jako „24-godzinny haker”. Pracował jako asystent programisty, włamując się w celu przetestowania bezpieczeństwa do systemów Pentagonu. Ale po godzinach szalał już na własną rękę — podsłuchiwał prywatne rozmowy aktorek, włamywał się do komputerów wojskowych, podglądał akta procesu FBI przeciwko Ferdynandowi Marcosowi (byłemu prezydentowi Filipin).

HACK.plAgent Steal (Peterson, Justin) – Znany jako Samuel Grossman lub Eric Heinz, Peterson zasłynął z włamania do instytucji przydzielającej kredyty konsumenckie. Po złapaniu wydał swoich znajomych (między innymi słynnego Kevina Poulsena). Później jako tajny agent pracował dla FBI. Dzięki temu udało mu się wyjść na wolność… Ale szybko porzucił pracę tajnego agenta, by znów stanąć po ciemnej stronie. Obecnie mieszka w luksusowym apartamencie w Los Angeles.

HACK.plCap’n Crunch (John Draper) – Ten niezły haker stał się sławny dzięki… umiejętności gwizdania na opakowaniu pieczywa Cap’n Crunch. Potrafił wydawać dźwięk o częstotliwości 2600 herców pozwalający na uzyskanie darmowego połączenia! Na początku lat siedemdziesiątych Draper pomógł Steve’owi Jobs i Steve’owi Wozniakowi — późniejszym twórcom komputera Apple — w zaprojektowaniu niebieskiej skrzynki.

HACK.plEric Steven Raymond (ur. 4 grudnia 1957 w Bostonie w stanie Massachusetts w USA) – amerykański haker i libertarianin, a zarazem jedna z wiodących postaci ruchu open source. Większą część życia spędził w Pensylwanii. Znany jest pod swymi inicjałami ESR. Jest autorem książki “The Cathedral and the Bazaar” i obecnym opiekunem słownika żargonu hakerskiego (Jargon file).

HACK.plHans Hübner – Włamywacz z Berlina Zachodniego, należący do grupy mającej na swym koncie liczne włamania do amerykańskich komputerów. Ale dokonania te nie były tylko zabawą. Grupa, która utrzymywała swą działalność w tajemnicy przed innymi członkami Klubu Komputerowego Chaosu, nawiązała kontakt z Rosjanami z Berlina Zachodniego.

HACK.plWilliam N. Joy – powszechnie znany jako Bill Joy (1955-) programista amerykański, jeden z twórców korporacji Sun Microsystems. Ukończył studia zawodowe inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Michigan, a tytuł master uzyskał na wydziale Inżynierii Elektrycznej i Wiedzy Komputerowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W czasie bytności w pracowni CSRG na Berkeley stał się jednym z twórców odmiany Uniksa BSD. Znany jest także jako autor popularnego edytora modalnego vi.

HACK.plJon Postel (ur. 6 sierpnia 1943 – zm. 16 października 1998), pełne nazwisko Jonathan Bruce Postel to jeden z najważniejszych twórców Internetu oraz jeden z najbardziej zasłużonych w historii hakerów. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, uzyskał tytuł bakałarza (BSc) (odpowiednik polskiego licencjatu) w 1966 i magistra nauk przyrodnicznych (MSc) w 1968. W 1974 roku doktoryzował się z informatyki. W czasie swych podyplomowych zajęć u prof. Leonarda Kleinrocka wraz z Vintem Cerfem znalazł się w zespole odpowiedzialnym za sieć Arpanet. Od 1977 roku pracownik Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC).

HACK.plDennis MacAlistair Ritchie (ur. 9 września 1941 w Bronxville w stanie Nowy Jork), haker, jeden z pionierów nowoczesnego programowania. Skończył matematykę i fizykę na Harvardzie. W 1967 rozpoczął pracę dla Bell Telephone Laboratories w Komputerowym Centrum Badań Naukowych, gdzie nadal pracuje. Pracował nad BCPL i ALTRAN, zanim zajął się językiem programowania B i Uniksem.

HACK.plRichard Matthew Stallman – znany haker i jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciel projektu GNU oraz Free Software Foundation, współtwórca licencji GNU GPL, jeden z twórców wielu kluczowych programów takich jak Emacs, kompilator GCC czy debuger GDB. Ustalił ramy moralne, polityczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów o zamkniętym kodzie.

HACK.plLinus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) – fiński programista, twórca jądra Linux. Jest członkiem Finlandssvensk, szwedzkojęzycznej społeczności reprezentującej około sześciu procent fińskiej populacji. Uczęszczał na Uniwersytet Helsiński. Stworzył jądro systemu operacyjnego – Linuksa, a wraz z nim zapoczątkował gwałtowny rozwój Wolnego Oprogramowania, które choć istniało znacznie wcześniej, uzyskało solidną podstawę. Sam należy do zwolenników powstałego później ruchu Otwartego Oprogramowania.

HACK.plLarry Wall (ur. 27 września 1954 roku w Los Angeles) – jest powszechnie znanym i poważanym w świecie komputerowym programistą. Jest autorem przede wszystkim języka skryptowego Perl, a także takich programów jak: patch, rn, metaconfig. (patrz: Polecenia systemu operacyjnego Unix).

HACK.plSteve Wozniak (ur. 11 sierpnia 1950 r.) – amerykański wynalazca polskiego pochodzenia. Jeden z dwóch założycieli firmy informatycznej Apple Computer. Ukończył w 1972 Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W latach 1973-1976 pracował w firmie Hewlett-Packard. W 1976 założył wraz ze Stevem Jobsem firmę Apple. Zaprojektował od podstaw pierwszy komputer firmy Apple I, który przeznaczony był do samodzielnego montażu przez użytkownika. Jego różnorodne innowacje stworzyły podstawę pod początkowy sukces firmy. Odszedł z Apple w 1985. W tym samym roku został odznaczony przez prezydenta USA National Medal of Technology.

Ze względu na stosowaną etykę wyróżnia się następujący podział hakerów zabezpieczeń:

black hat (“czarne kapelusze”) – są to hakerzy działający na granicy lub poza granicami prawa, nazywani też erami. Znalezionych błędów albo nie publikują w ogóle, wykorzystując je w nielegalny sposób, albo publikują od razu w postaci gotowych programów (tzw. exploitów), które mogą zostać użyte przez osoby o niższych umiejętnościach (np. script kiddies). Niektóre osoby kwestionują w tym przypadku użycie słowa “haker”, zastępując je wyrazem % er”.

white hat (“białe kapelusze”) – hakerzy działający zupełnie legalnie lub też starający się nie popełniać szkód. Odkryte przez siebie dziury w bezpieczeństwie zwykle podają w formie, w której mogą zostać łatwo załatane przez autorów oprogramowania, lecz trudne do wykorzystania w celu zaszkodzenia komuś (zobacz: full disclosure). Wśród nich często się spotyka audytorów bezpieczeństwa.

grey hat (“szare kapelusze”) – hakerzy/crackerzy, którzy przyjmują po części metody działania obu wyżej wymienionych grup

Źródło:
Dariusz Doroziński „Hakerzy. Technoanarchiści cyberprzestrzeni”

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.