Naciśnij ESC aby zamknąć

Hacking, Książka, Film

Filmy

HakerHackers Are People Too (USA 2008r.)
Film dokumentalny opowiadający o społeczności “hackerów” i zrobiony przez nich samych, mający złamać stereotypowe podejście ludzi do osób, które poświeciły się dla swojej pasji. Twórcy dowodzą, że są jak najbardziej “normalnymi” ludźmi. Jednocześnie twórcy wyjaśniają czym naprawdę jest hacking, ponieważ to pojęcie nadal jest kojarzone z czymś zupełnie odbiegającym od tego, czym jest w rzeczywistości.

 

 

HakerFirewall (USA 2006r.)
Specjalista ds. ochrony informatycznej Jack Stanfield (Harrison Ford) pracuje w banku w Seattle. Swoją karierę i reputację zawdzięcza umiejętności projektowania najskuteczniejszych systemów ochronnych.

 

 

HakerHaker – Hacker (Polska 2002r.)
Komedia Janusza Zaorskiego opowiada historię dwóch przyjaciół. Marcina Makowskiego (Bartosz Obuchowicz) i Turbo (Piotr Miazga). Ich wspólną pasją są komputery i filmy s-f.

 

 

HakerKod dostępu – Swordfish (2001r.)
Warunki przedterminowego zwolnienia Stanleya mówią jasno: użyj komputera, a wrócisz do więzienia. Superhaker może jednak zarobić 10 milionów dolarów, jeśli weźmie udział w akcji zorganizowanej przez agenta, który planuje wykraść pieniądze pochodzące z tajnego konta rządowego.

 

 

HakerKonspiracja.com – Conspiracy.com (USA 2001r.)
Wymarzona praca w firmie informatycznej przeradza się dla bohatera w koszmar, kiedy ten odkrywa mroczny sekret swojego pracowdawcy.

 

 

ObławaObława – Takedown. Cybernetyczna sieć (USA 2000r.)
Jest to film bazujacy na historii schwytania slynnego hackera Kevina Mitnick’a.

 

 

MatrixMatrix (USA 1999r.)
Thomas Anderson to człowiek, który ma “dwie twarze”-w dzień jest programistą w znanej firmie komputerowej, zaś nocą “dorabia” jako haker o pseudonimie Neo, szukając odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące dziwności tego świata… Nie wie, że już niedługo uzyska odpowiedź… I będzie ona BARDZO szokująca…

 

 

Matrix23 – Nichts ist so wie es scheint (1998)
Akcja filmu zaczyna się w 1985 roku. Karl Koch mieszka wraz z ojcem, matka nie żyje. Zbuntowany dziewiętnastolatek sprawia kłopoty wychowawcze. Grozi mu przeniesienie do szkoły z internatem…

 

 

HACK.plJohnny Mnemonic (1995r.)
Kolejna wizja naszej niedalekiej przyszłości, gdzie chylący się ki upadkowi świat zostaje całkowicie podporządkowany technice, która wymyka się spod jakiejkolwik kontroli.

 

 

HakerzyHakerzy – Hackers (USA 1995r.)
Młody haker Dade Murphy ma już na swoim koncie pewne osiągnięcia. W wieku 11 lat włamał się bowiem do komputerów na Wall Street, co skończyło się kłopotami z FBI. Po siedmiu latach Dade znowu uczestniczy w komputerowej aferze. Ale tym razem pomaga policji schwytać groźnego przestępcę…

 

 

HakerzySystem – Net, The (1995r.)
Angela, spec od komputerów, dostaje od znajomego program, który ma rozpracować. Dyskietkę zabiera ze sobą na wakacje, do Meksyku. Na miejscu poznaje pewnego hakera. Kobieta nie ma pojęcia, że jest on członkiem grupy, która za wszelką cenę chce zdobyć ten program i dzięki temu uzyskać dostęp do tajnych danych.

 

 

HakerzyWłamywacze – Sneakers (1992)
Ekspert w dziedzinie komputerów Martin Bishop (Redford) przewodzi grupie hakerów – jest wśród nich były pracownik CIA (Sidney Poitier), spec od elektroniki (Dan Aykroyd), młody geniusz (River Phoenix) oraz niewidomy dzwiękowiec (David Strathairn) – którzy pracują przy testowaniu systemów bazpieczeństwa. Przeszłość Bishopa zaczyna go prześladować, gdy rządowi agenci szantażują “sneakersów” aby wzieli udział w tajnej operacji wytropienia nieuchwytnej czarnej skrzynki.

 

 

HACK.plGry wojenne – WarGames (1983)
Akcja filmu koncentruje się wokół nastoletniego pasjonata komputerów – David’a. Pewnego dnia przypadkowo włamuje się on do sieci komputerowej Pentagonu i uruchamia program, mogący doprowadzić do wybuchu III wojny światowej.

 

 

HACK.plTron (1982)
Klasyka kina sci-fi. Włamywacz komputerowy zostaje zdematerializowany i przeniesiony do wnętrza komputera. Okazuje się, że wnętrze maszyny rządzi się podobnymi prawami jak nasz acywilizacja.

Książki

HakerzyBlack Ice. Niewidzialna groźba cyberterroryzmu – D. Verton
“Black Ice. Niewidzialna groźba cyberterroryzmu” to książka napisana przez Dana Vertona, byłego oficera wywiadu amerykańskiego. Autor śledzi i przedstawia różne postacie cyberterroryzmu, jego globalne i finansowe implikacje, przekraczającego granice naszej prywatności oraz sposoby przygotowania się na cyberataki.

 

 

HakerzyHakerzy atakują. Jak przejąć kontrolę nad siecią – Ryan Russell, Tim Mullen (Thor), FX, Dan “Effugas” Kaminsky, Joe Grand, Ken Pfeil, Ido Durbrawsky, Mark Burnett.
Niepowtarzalna książka, w której połączono fikcyjne historie z opisem rzeczywistych technik ataku. Choć żadna z opisanych sytuacji nie zdarzyła się naprawdę, z powodzeniem mogła mieć miejsce.

 

 

HakerzyHakerzy. Technoanarchiści cyberprzestrzeni – Dariusz Doroziński
Jest to książka o “ciemnej stronie Internetu”. Hakerów nazywa się w Stanach Zjednoczonych “cybernetycznymi kowbojami klawiatury”. Czy są romantycznymi wojownikami bezprzymiotnikowej wolności, czy przestępcami? Niniejsza pozycja jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

 

HakerzyNomadzi cyberprzestrzeni – Indra Sinha
“Nomadzi cyberprzestrzeni” to historia i osobiste zwierzenia “Beara”, pracownika agencji reklamowej, ojca i męża mieszkającego na angielskiej wsi, gotowego poświęcić niemal wszystko dla conocnej dawki cyberrzeczywistości, w której można napotkać najdziwniejsze rzeczy: od indyjskiej erotyki aż po wiedźmy i wirusy komputerowe…

 

Sztuka infiltracjiSztuka infiltracji – Kevin Mitnick, William L. Simon
W swoim najnowszym dziele, “Sztuka infiltracji”, Mitnick ze szczegółami opisuje przypadki najbardziej spektakularnych i rzeczywistych włamań do sieci komputerowych — jak do nich doszło, jak należało się przed nimi zabezpieczyć. Każdy z nich mógłby stanowić scenariusz emocjonującego filmu sensacyjnego.

 

HakerzySztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła – Kevin Mitnick, William L. Simon
Po zwolnieniu Mitnick zupełnie odmienił swoje życie. Stał się najbardziej poszukiwanym ekspertem w Stanach od spraw bezpieczeństwa systemów komputerowych. W “Sztuce podstępu” odkrywa tajemnice swojego “sukcesu”, opisuje jak łatwo jest pokonać bariery w uzyskiwaniu ściśle tajnych informacji, jak łatwo dokonać sabotażu przedsiębiorstwa, urzędu czy jakiejkolwiek innej instytucji.

 

HakerzyŚcigany. Rozmowy z Kevinem Mitnickiem – J. Littman
Książka “Ścigany. Rozmowy z Kevinem Mitnickiem” przedstawia świat Kevina Mitnicka — najbardziej poszukiwanego przez FBI hakera, żyjącego w ciągłym biegu i zagrożeniu. Wiosną 1994 roku autor zaczął odbierać telefony od Kevina. Mitnick dzwonił do niego, relacjonując mu kolejne dni swojego życia, przedstawiając mu motywy swojego działania. Autor rozpoczął prywatne śledztwo badając również motywy kierujące ludźmi stojącymi po drugiej stronie — informatorami i agentami FBI, prokuratorami, pracownikami działów bezpieczeństwa, hakerami, szeryfami federalnymi i wieloma innymi.

Więcej…

Opisy filmów pochodzą z portalu FilmWeb.pl

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.