Naciśnij ESC aby zamknąć

Zabezpieczone nielegalne oprogramowanie

Policjanci z Mokotowa zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie. Komputery z zainstalowanymi „piratami” wykorzystywała jedna z firm w swojej siedzibie przy ulicy Żwirki i Wigury. W akcji uczestniczył biegły sądowy z zakresu informatyki oraz przedstawiciel Lege Artis Service zajmującej się ochroną praw autorskich.

Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w firmie użytkowane są komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Przypuszczenia zostały potwierdzone przez fachowców, którzy uzgodnili, że na czterech komputerach użytkowanych w biurze firmy zainstalowano pirackie wersje systemów operacyjnych, pakietów oprogramowania biurowego, programów antywirusowych i archiwizatorów. Straty poniesione przez producentów programów szacowane są na 10 tysięcy złotych.

Fakt, że komputery użytkowano bez wymaganych prawem licencji potwierdził zastany na miejscu prezes firmy. Krzysztof Ch.

Za paserstwo komputerowe właścicielowi firmy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zapewne legalni właściciele w postępowaniu cywilnym wystąpią też o rekompensaty i odszkodowania za korzystanie z nielegalnego oprogramowania.

Źródło: Komenda Stołeczna Policji

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.