Naciśnij ESC aby zamknąć

Wysoka ocena elektronicznych legitymacji studenckich firmy Gemalto

Gemalto – światowy lider w dziedzinie cyfrowych systemów bezpieczeństwa przedstawia wyniki ogólnopolskiego badania na temat funkcjonowania elektronicznych legitymacji studenckich na polskich uczelniach. Studenci z 5 największych ośrodków akademickich w Polsce (Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia) pozytywnie ocenili dotychczasowe wdrożenie nowego systemu identyfikacji tożsamości studenckiej oraz wskazali funkcje i obszary, w jakich chcieliby wykorzystywać w przyszłości elektroniczną kartę studencką.

Elektroniczne karty studenckie zaczęto wprowadzać w Polsce na szeroką skalę pod koniec 2007 r. W chwili obecnej korzysta z nich ponad 115 uczelni wyższych, a kolejne 300 przygotowuje się do ich wprowadzenia w najbliższym czasie. 1,1 miliona polskich studentów, na co dzień wykorzystuje karty elektroniczne produkcji Gemalto. Elektroniczna legitymacja to nie tylko dokument potwierdzający studencką tożsamość, ale również wielofunkcyjna karta otwierająca drzwi uczelnianych stołówek, akademików, pracowni i laboratoriów, bilet komunikacji miejskiej czy elektroniczna portmonetka. Studenckie karty elektroniczne o wiele trudniej podrobić niż ich papierowe odpowiedniki. Blankiet legitymacji wyposażony jest w szereg zawansowanych i skutecznych rozwiązań ochronnych. Są to zarówno zabezpieczenia elektroniczne (2 mikroprocesory: procesor stykowy oraz bezstykowy), jak i wizualne (mikrodruki), nanoszone na etapie produkcji.

Elektroniczna Legitymacja Studencka = wygoda i funkcjonalność

Wyniki badania pokazują, że studenci polubili elektroniczne legitymacje studenckie – 80% jest zadowolonych z ich użytkowania. W opinii studentów jest to wygodna, funkcjonalna i przy okazji atrakcyjna wizualnie forma identyfikacji tożsamości studenckiej. Największą zaletą elektronicznej legitymacji studenckiej jest wygoda jej użytkowania i małe rozmiary (50% spontanicznych odpowiedzi).

Karta elektroniczna doskonale wpisuje się w styl życia młodych ludzi, którzy są niezwykle mobilni oraz sprawnie poruszają się w świecie nowych technologii i Internecie. Studenci oczekują funkcjonalnych i bezpiecznych rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie w środowisku akademickim. Jeśli studenci mogliby sami, niezależnie wybrać rodzaj legitymacji studenckiej, aż 86% zdecydowałby się na kartę elektroniczną.

„Wdrożenie nowego systemu elektronicznej karty studenckiej na polskich uczelniach jest największym tego typu projektem w Europie. Tak pozytywna reakcja studentów na elektroniczną legitymację studencką bardzo cieszy i jednoznacznie pokazuje kierunek rozwoju w zakresie systemów identyfikacji w najbliższej przyszłości. Dodatkową funkcjonalnością karty w przyszłości może być wymiana danych pomiędzy studentami zagranicznych uczelni”. komentuje – Marek Strzelecki przedstawiciel ECCA (European Campus Card Association).

Elektroniczna Legitymacja Studencka = szeroka paleta możliwości

Legitymacja w formie karty elektronicznej, sprawia, że możliwe jest dodawanie kolejnych przydanych aplikacji. Obecnie, studenci spośród dodatkowych dostępnych na karcie funkcji korzystają głównie z karty wstępu do obiektów studenckich – akademików, bibliotek, basenów (70%) oraz biletu komunikacji miejskiej (43%).

Co trzeci student byłby zainteresowany zwiększeniem dostępnych obecnie na karcie funkcji. Spośród spontanicznie wymienianych funkcji studenci najbardziej są zainteresowani: kartą płatniczą, kredytową, elektronicznym indeksem oraz kartą rabatową do sklepów i kawiarni. Z listy wspomaganej najbardziej pożądane przez studentów aplikacje to: zdalny dostęp do wyników egzaminów, planów zajęć, bilet do kina/teatru, na samolot oraz bilet wstępu na imprezy masowe.

Studenci z entuzjazmem przyjęliby nie tylko informatyczne usprawnienia w komunikacji z podmiotami akademickimi, ale również z urzędami państwowymi. 77% studentów byłoby zainteresowanych bezpieczną wymianą danych przy pomocy elektronicznej legitymacji studenckiej z instytucjami państwowymi. W podziale na rodzaj uczelni najbardziej zainteresowani tą funkcją byłyby osoby studiujące na uczelniach ekonomicznych – 96% ankietowanych.

Karty elektroniczne to naturalny kierunek, w jakim będą się rozwijały systemy identyfikacji tożsamości. Elektroniczna legitymacja studencka to proste, funkcjonalne i korzystne rozwiązanie dla studentów, jak i dla władz uczelni. Potwierdzeniem tej opinii są wyniki przedstawionego badania oraz liczba 6 milionów kart dostarczonych przez firmę Gemalto na uczelnie w Ameryce Łacińskiej, Maroko, Portugali, Serbii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech.

Więcej informacji na temat elektronicznych legitymacji studenckich wdrożonych w Polsce na stronie: http://www.gemalto.com/brochures/download/poland.pdf

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.