Naciśnij ESC aby zamknąć

Wrocławska policja przejęła serwery warez’owe

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zabezpieczyli 6 serwerów, za pomocą których rozpowszechniano nieautoryzowane kopie plików multimedialnych. Wstępne szacunki policjantów wskazują na to, iż w związku z działalnością serwerów, naruszono prawa autorskie na kwotę co najmniej pół miliona złotych.

Serwery umieszczone były w jednym z asystenckich domów wrocławskiej uczelni wyższej, oraz w mieszkaniu prywatnym 29-letniego mieszkańca Wrocławia, który administrował siecia komputerową m.in. w tym obiekcie.

Mężczyzna ten został zatrzymany i jak się okazało, był on „mózgiem” ogromnego przedsięwzięcia nielegalnego rozpowszechniania m.in. filmami, czy tez programami komputerowymi. Jak ustali policjanci za pomocą wspomnianych serwerów w sumie rozpowszechniano także nielegalnie zwielokrotnione pliki muzyczne, filmy, gry oraz programy komputerowe.

W zabezpieczonych przez policjantów sześciu serwerach komputerowych zawierających 37 dysków twardych o łącznej pojemności 12 Terabajtów, były np. takie, które posiadały w sobie takie dyski jak: 3×750 GB, 3×300 GB i 7x 500 GB.

Warto wspomnieć, iż by korzystać z zasobów serwerów, zainteresowani musieli zadeklarować, iż sami udostępnią, umożliwią wymianę plików z zasobów o podobnej treści.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do 5 lat. Wrocławscy policjanci nie wykluczają zatrzymań dalszych osób.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.