Naciśnij ESC aby zamknąć

Wpadka internetowych oszustów

Pilscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn – w wieku 18 i 19 lat, którzy dokonywali szeregu oszustw na giełdach internetowych. Wystawiali fikcyjne aukcje, oferując między innymi telefony komórkowe, urządzenia elektroniczne (np. odtwarzacze mp3) oraz markową odzież. Do transakcji nigdy nie dochodziło. Wstępnie ustalono około 200 osób poszkodowanych z całej Polski. Straty sięgają ponad 30 tysięcy złotych.

Sprawcy, wykorzystując niewiedzę przypadkowych osób, uzyskiwali od nich pełne dane personalne. Następnie, wykorzystując te dane, zakładali konta na giełdach internetowych. Początkowo sprzedawali drobne przedmioty, po to, by uzyskać pozytywne komentarze od kupujących. Taki zabieg miał potwierdzić ich wiarygodność. Dopiero wówczas wystawiali oszukańcze oferty.

Obu zatrzymanym postawiono zarzut z art. 286 kk, tj. oszustwa, za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Wobec podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

Redakcja

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i najnowszych trendów technologicznych. Nasi autorzy posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno w sektorze komercyjnym, jak i akademickim, co pozwala im na głębokie zrozumienie i analizę dynamicznie zmieniającego się świata technologii. Jako grupa specjalistów dostarczamy rzetelne i aktualne informacje, analizy oraz poradniki z zakresu bezpieczeństwa IT i innowacji technologicznych. Nasze artykuły opierają się na dogłębnym badaniu tematu, wsparte doświadczeniem naszych ekspertów. Stawiamy na edukację czytelników, pomagając im zrozumieć skomplikowane zagadnienia technologiczne i zachować bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Naszym celem jest dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji, które wspierają zarówno profesjonalistów IT, jak i zwykłych użytkowników w zrozumieniu i adaptacji do szybko zmieniającego się świata technologii. Zależy nam na promowaniu kultury bezpieczeństwa i świadomości cyfrowej w społeczeństwie.